CIPELICE  LUTALICE

Moj 3.b i susjedni 3.a razred, pod vodstvom učiteljice Jasenke Minđek, učitelja Darka Meštrića te učiteljice Emine Pečatnik dana 15. svibnja 2013. krenuli smo na školski izlet Varaždinskom županijom.

Prvo mjesto našeg putovanja bilo je Novi Marof u kojem smo posjetili Kulturni centar Ivan Rabuzin. Posjetili smo i arheološko nalazište kupališta iz rimskog doba Aque Iase u Varaždinskim Toplicama. Potom smo nastavili put u Ludbreg na čijem trgu su opisani krugovi zemaljski te prema legendi tu je centar svijeta. Ludbreg je višestoljetno proštenišno mjesto poznato po čudotvornoj pretvorbi kruha i vina u tijelo i krv Isusovu. Kalež s krvi Isusovom danas se čuva u župnoj crkvi sv. Trojstva.

Bili smo i u Varaždinu te smo obišli staru gradsku jezgru, a najdulje smo se zadržali na Starom gradu gdje smo imali priliku vidjeti kako se nekada živjelo. Od Varaždina krenuli smo prema Ivancu. Saznali smo da je Ivanec dobio ime po vitezovima koji su se zvali ivanovci. U Lepoglavi posjetili smo crkvu sv. Marije koju je raskošno oslikao Ivan Ranger, a upoznali smo i lepoglavsku čipku.

Na kraju dana obišli smo meni najdraži dvorac Trakošćan s park-šumom kojeg čine jezero, šetnica i livade.

Ovaj dinamičan, ali veseo i poučan dan završio je, a mi se nadamo da će naše cipelice zalutati u još koji predivan dio Hrvatske.

Ukupno: 242021
Ovaj mjesec: 1901