„Pa koliko vas ima?“

Anamarija Vitez, učenica 8. b razreda zahvaljujući svojem trudu, zalaganju i znanju te mentorici Mariji Ružić, plasirala se na državno natjecanje iz njemačkog jezika i zauzela odlično treće mjesto.

Nakon svih obavljenih priprema za natjecanje došao je i taj dugoočekivani utorak, 22. travnja 2014. U pratnji mentorice Marije Ružić, u 10 sati krenuli smo autobusom iz Varaždina prema Zadru. Naš je autobus bio pun natjecatelja osmih razreda osnovne škole, trećih i četvrtih razreda srednje škole i njihovih mentora.  U Zadar smo stigli oko pet sati i smjestili se u hotelu Donat, u zadarskom naselju Borik. Nakon dodjele akreditacija smjestila sam se sa svojim „cimericama“ u sobu. Djevojke su bile iz Ivanca i Novog Marofa. Upoznali smo se još u autobusu tako da nam je bilo zabavno i zanimljivo. Srijeda je započela pismenim  dijelom natjecanja koji je obuhvaćao razumijevanje slušanjem i čitanjem te pisanje  sastavka. Nakon ručka smo svi  otišli  u stari dio Zadra u razgledavanje i šetnju. Iako je povremeno padala kiša, ipak je bilo lijepo  obići katedralu, orgulje i osjetiti miris mora. U 18 sati imali smo objavu rezultata pismenog dijela ispita nakon čega je slijedio povratak u hotel. U hotelu nas je dočekao švedski stol prepun raznih delicija. Ostatak večeri neki su proveli  gledajući nogometnu utakmicu Real-Bayern, a neki u šali i zabavi. Zadnji dan bio je rezerviran za usmeni dio natjecanja što se meni najviše svidjelo. Usmeni dio mi je bio najbolji, bila sam opuštena, bez trunke treme te sam dobila 34 boda od ukupnih 35. Vrijeme poslije ručka  provela sam šećući uz more. U 17 sati krenuli smo natrag u školu gdje su objavljeni  rezultati.

Osvojila sam treće mjesto. Zapravo se može reći: „Varaždinci pomeli Zadar“.  Prva tri mjesta u mojoj kategoriji osvojili su upravo učenici iz Varaždinske županije. S obzirom da sam bila predzadnja na usmenom, komisija mi je uputila pitanje: „ I ti si iz Varaždina? Pa koliko vas ima?“ Bili su iznenađeni našim poznavanjem njemačkoga jezika. Nakon dodjele priznanja, oko 18 sati krenuli smo kući.

Svi bismo rado ostali još i provodili vrijeme u ugodnom društvu. Iako smo se tek upoznali  druženje i nova prijateljstva ne ćemo zaboraviti. I tko zna? Možda se ponovno sretnemo za tri godine.