Posjetili RTL i Interliber

Učenici Novinarske i Fotografske skupine, Dodatne nastave iz hrvatskog jezika te učenici uključeni u projekt Tulum s(l)ova u utorak, 11. studenoga, u pratnji učiteljica Nikoline Cikač, Maje Priher, Gordane Šimunec i knjižničarke Tatjane Slunjski, posjetili su RTL televiziju i Interliber.

Prvo smo se uputili na RTL televiziju, jednu od vodećih medijskih kuća u zemlji. Srdačni domaćini pokazali su nam kako sve to izgleda i funkcionira iza malih ekrana te nam objasnili koliko je truda i rada potrebno uložiti kako bi nastale vijesti i emisije. RTL obuhvaća tri programa: RTL Televiziju, RTL 2 i RTL Kockicu. Na početku obilaska razgledali smo studio gdje se snima RTL Danas, Studio 45, RTL Liga i mnoge druge emisije. Saznali samo kako nastaju vijesti i emisije, što je sve potrebno da bi nastale i kako se voditelji pripremaju za njih. Također smo imali prilike razgovarati s voditeljima RTL Kockice Davorom Balažinom i Ivanom Kraljom, koji su nam ispričali nešto o sebi te bili spremni odgovoriti na sva naša pitanja. Tako smo saznali kolika je gledanost RTL Kockice, kako je raditi kao voditelj dječje televizije te nešto o njihovim počecima rada na televiziji. Nakon što smo razgledali studio, upoznali tzv. virtualni studio, saznali ponešto o tome kako funkcionira svijet iza kamera, uputili smo se u režiju. Tamo smo saznali sve o tome koliko je ljudi potrebno u režiji te od čega se sve sastoji režija. Saznali smo također da se oni kao komercijalna televizija financiraju iz reklama te da u sat vremena ide dvanaest minuta reklama.

Na kraju samo posjetili redakciju RTL-a Danas, gdje smo razgovarali s voditeljicom vremenske prognoze Teom Blažević koja nam je rekla nešto o svojem poslu te odgovorila na naša pitanja. Objasnila nam je kako se radi vremenska prognoza koja zapravo nastaje iz niza brojeva. Na temelju rezultata europskog i američkog centra prosuđuju kakvo će vrijeme biti. Također prate satelitske snimke, karte i stanje u atmosferi, a nakon što sve pripreme, odlaze u studio na snimanje.

Za kraj obilaska snimili samo nekoliko zajedničkih fotografija za uspomenu i otišli u McDonald's na ručak gdje smo se nakratko odmorili i napunili baterije za Interliber.

Naša posljednja destinacija bio je Interliber, 37. Međunarodni sajam knjiga i učila koji se svake godine održava na Zagrebačkom velesajmu. I ove je godine sajam privukao velik broj posjetitelja, izložbeni paviljoni su bili prepuni. Razni izdavači nudili su knjige po povoljnim cijenama.

Dan je bio zanimljiv i zabavan, no isto tako brzo je završio. Nadamo se da će se takvo druženje ubrzo ponoviti!