Izvanučionična nastava u Varaždinu

23. rujna – prvi dan jeseni, a mi u Varaždinu na nastavi izvan škole, naravno s našim razrednicima, učiteljicom Jasenkom i učiteljem Darkom.

Dolaskom u grad najprije smo obišli i upoznali varaždinski autobusni kolodvor.

Nakon kratkog posjeta kolodvoru krenuli smo prema vili Bedeković u čijim je prostorima smješten Dječji odjel Gradske knjižnice i čitaonice „Metel Ožegović“. Prošetali smo prostorijama knjižnice, razgledali knjige, prelistali priče, slikovnice, enciklopedije… U razgovoru s knjižničarkom Snježanom saznali smo kako brzo i lako pronaći željenu knjigu na policama, zatim kako se postaje članom knjižnice, što sve djeca mogu posuditi na Dječjem odjelu -  knjige, slikovnice, videokasete, DVD – e s filmovima za djecu. Mogu pretraživati elektronički katalog knjižnice, koristiti Internet, stručnu literaturu (enciklopedije, rječnike, leksikone), čitati različite časopise.

Slijedio je „veliki odmor“, ali u parku na klupama. Mala okrepa sokovima i ukusnim pljeskavicama u lepinji koje nam je pripremila naša vrijedna kuharica, teta Snježana.

Posjet Policijskoj upravi varaždinskoj bio je za nas posebno zanimljiv, uzbudljiv i zabavan. Povodom Dana policije PU varaždinska je organizirala Dan otvorenih vrata i tako nam pružila jedinstvenu priliku za druženje s njima. U dvorištu Prometne policije mogli smo razgledati  policijska vozila, policijsko naoružanje i opremu, sredstva veze, vježbe obrane, a imali smo priliku upoznati i policijskog psa Dobricu. Po prvi puta susreli smo se s daktiloskopijom i dobro se zabavili igrajući se otiscima vlastitih prstiju. Usput smo znatiželjno zapitkivali policajce i policajke i u razgovoru s njima saznali sve o izazovima policijskog zanimanja.

Puni dojmova, nastavili smo s upoznavanjem Doma zdravlja i željezničkog kolodvora. Obišli smo kolodvorsku (prijamnu) putničku zgradu i upoznali osoblje i prostorije koje se u njoj nalaze (ured šefa postaje, prometni ured, prostor za osoblje vlakova, blagajne za prodaju putničkih karata, čekaonica) te njihovu namjenu. Saznali smo čemu služi putnički željeznički kolodvor te što su to i čemu služe kolosijeci, skretnice, peroni.

Bližilo se vrijeme povratka našim kućama. Bilo nam je lijepo i zabavno. Mnogo smo naučili na ovakav drugačiji, ali zanimljiv način – u „školici pod vedrim i sunčanim nebom“.