„Iseljena Hrvatska u Domovinskom ratu“

U ponedjeljak, 16.studenoga 2015. godineza učenike osmih razredaodržan je šesti po redu „Sat povijesti iz Vukovara- Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine“.

Tema ovogodišnjega sata povijesti iz Vukovara bila je „Iseljena Hrvatska u Domovinskom ratu“. Videokonferencija se održala u CARNET-ovoj dvorani na Fakultetu organizacije i informatike u Varaždinu. Domaćin videokonferencije bila je Osnovna škola Dragutina Tadijanovića iz Vukovara. Na satu povijesti iz Vukovara sudjelovalo je devetnaest škola iz trinaest hrvatskih gradova. Varaždinsku županiju predstavljali su učenici osmih razreda iz  Prve osnovne škola Varaždin, Osnovne škola Ivana Kukuljevića Sakcinskog iz Ivanca i Osnovne škole „Vladimir Nazor“ iz Svetoga Ilije čija je ravnateljica Anđelka Rihtarić održala uvodnu riječ prije konferencije.

Videokonferencija je započelapozdravom domaćina iz Vukovara. Nakon uvoda u sat povijesti svakaškola izlagala je ono što su pripremili na temu „Iseljena Hrvatska u Domovinskom ratu“. Prvo izlaganje  imala  je škola iz Vukovara, a oni su pripremili prezentaciju o Jeanu-Michaelu Nicolieru, francuskom dobrovoljcu koji je sudjelovao u bitci za Vukovar. Nakon prezentacije pogledali smo video uradak koji je pripremila Hrvatska dopisna škola iz Salzburga.

Učenicima se obratio i gospodin Mate Granić, savjetnik predsjednice Republike Hrvatske, gospođe Kolinde Grabar Kitarović koji je u vrijeme Domovinskog rata bio ministar vanjskih poslova.Na kraju konferencije svoja su izlaganja imale škole iz varaždinskog područja. Budući da naše područje nije bilo izravno zahvaćeno ratom, učenici OŠ „Vladimir Nazor“ pripremili su intervju s obitelji iz Svetoga Ilije koja je u vrijeme rata primila izbjeglice iz Nuštra.

Sat povijesti iz Vukovara svake se godine održava kako se nikada ne bi zaboravilo ono što se dogodilo u Vukovaru.