Nezaboravno iskustvo u montiranju i režiranju filma

PAFF (Petrijanec Amateur Film Festival) je filmski festival koji se i ove godine održao već po peti puta za učenike osnovnih škola. Sudjelovalo je jedanaest škola: OŠ Petrijanec, OŠ Sračinec, OŠ Cestica, OŠ Beletinec, OŠ Vidovec, IV. OŠ Varaždin, VI. OŠ Varaždin, naravno i naša OŠ „Vladimir Nazor“ iz Svetog Ilije i ne biste vjerovali, čak tri škole iz Zagreba: OŠ Žitnjak, OŠ Malešnica i OŠ Kajzerica.

Učenici iz svake škole imali su zadatak  napraviti jedan video film i predstaviti ga na njemačkom jeziku. Festival je trajao dva dana: u petak, 27. listopada 2017. od 16,30 do 19,30 sati i u subotu, 28. listopada 2017. od 9,00 do 14,30 sati. U petak, 27. listopada 2017. sve su se škole okupile u OŠ Petrijanec i tamo je Festival službeno započeo. Tog dana učenici su u kinu Gaj gledali projekciju filma Tajna starog tavana iz 1986. godine. Učitelji su u to vrijeme imali radionice i izrađivali su kratke filmove u različitim programima. Sljedećeg dana, 28. listopada za učenike koji su sudjelovali bila je organizirana u 9,00 sati radionica robotike u informatičkoj učionici. Na početku su učenici saznali nešto o povijesti robota, a zatim su bili podijeljeni u dvije skupine. Jednoj je grupi bilo demonstrirano printanje na 3D printeru, a druga je skupina sastavljala model robota. Nakon radionica učenici su posjetili Prvu školsku televiziju na Elektrostrojarskoj školi i upoznali se s njezinim radom. Na samom kraju festivala učenici i mentori su u kinu Gaj pogledali projekcije filmova s kojima su se prijavili na Festival i koje su oni sami izradili. Filmovi su pokazali koliko su učenici vješti u režiranju, snimanju i  montiranju filmova. Predstavnici naše škole bili su učenici Rene Matečak, Dunja Hrastić i Mihael Šinko, učenici 7.a razreda s filmom In der Klasse. Njihove mentorice bile su Maja Majnarić i Marija Ružić, učiteljice Njemačkog jezika.

Bilo je ovo veliko i nezaboravno iskustvo u kojem smo uživali i mi učenici i naši učitelji mentori.