ZDRAVI ZUBI ZA SVE

Autor: Petra Bošnjak, 1. 5. 2023.

Šubi, dubi, dubi da ne bole zubi ...

Ponedjeljak, 17. travnja bio je vrlo zanimljiv učenicima prvih razreda. Posjetila ih je medicinska sestra Ivančica Lončar kako bi što bolje naučili što se zbiva s njihovim zubićima, kako ih njegovati i očuvati zdravima.

Saznali su da zubi imaju svoje nazive prema njihovom mjestu u ustima, kakvi su mliječni, a kakvi trajni zubi. Kroz zanimljivu priču o Gricu i Grecu naučili su što moraju raditi da bi zubi ostali zdravi. Nije bilo teško upamtiti kada i kako pravilno prati zube. Svi su obećali da će još bolje paziti na svoje zubiće kako bi bili zdravi i očuvani, a sestru Ivančicu su nagradili velikim pljeskom.

Kolika je važnost zdravlja zubi dokazuje i promocija oralnog zdravlja u Varaždinskoj županiji pod nazivom - Zdravi zubi za sve. Projekt provodi Dom zdravlja Varaždinske županije s partnerom Varaždinskom županijom. Cilj projekta je promicanje zdravih oralnih navika i povećanje znanja i svijesti građana Varaždinske županije o važnosti prevencije oralnih bolesti.

Učenici prvih razreda su 27. travnja razgovarali s Filipom Kečekom, dr. med. dent.  o temama zubne putovnice, karijesa, aparatića za zube, pravilnom četkanju i redovitim posjetima stomatologu.

Budući da su već slušali o važnosti zdravlja zubi medicinsku sestru Ivančicu, ovo im je bilo ponavljanje i proširivanje znanja na drugačiji način. Bilo im je zanimljivo i sigurno će više voditi brigu o zdravlju svojih zubića.

Jasenka Minđek, učiteljica RN