Maturalno putovanje sadašnjih osmaša

PET DANA ZGODA I NEZGODA

Sjedimo u školskim klupama i razmišljamo kamo i kada ćemo na maturalno putovanje. Saznajemo datum polaska. Srce poskakuje. Planiramo što obući, što ponijeti, tko će biti s kime u sobi... Sretni i veseli, ali s dobrim školskim uspjehom završavamo sedmi razred, a sljedeća stvar koja stoji na našem popisu je dobar provod na maturalcu.

Sadašnji osmaši na okupu s učiteljima

PUT U NEPOZNATO

Stigao je i taj dugo očekivani dan, dan polaska. Kamo? Na maturalac u lipnju godine 2012. Pred školom se stvorila prava gužva. Sedmaši, te učitelji Luka Milinković, Marija Ružić te bivši učitelj informatike, Matija Lisičak bili su spremni za polazak. Svatko je zauzeo svoje mjesto u autobusu, udobno se smjestio i maštao o svom provodu. Mašući roditeljima, bakama, djedovima, braći, polako smo krenuli. Nakon dva sata vožnje, stigli smo u Nacionalni park Krka. Slapovi, jezera, rječice… Predivno. Kada smo obišli cijeli park, odmorili smo se te krenuli prema Šibeniku kako bismo vidjeli katedralu sv. Jakova i poslušali zanimljivosti o njezinoj povijesti. U popodnevnim satima stigli smo do hotela. Iznenadili smo se, ali nažalost, neugodno. Hotel je bio daleko ispod naših očekivanja. Potrgani kreveti i tuš kabine, prašina po zidovima, rupe u zidu, hrana neukusna. No, bez obzira na probleme i iscrpljenost, želja za kupanjem bila je sve veća.

Skok u duboko more

MORE JE DOISTA SLANO?

Učitelji su nam dozvolili da po prvi puta ove godine zaplivamo u moru. Prije nego smo trebali krenuti u hotel na večeru dogodila se jedna nezgoda. Učenica 8.a Lana Meštrić stala ja na ježa i osigurala si pamćenje maturalca već od prvog dana. No, osim toga, učenica 8.b Paula Lisičak izgubila je svoje naočale. Navečer smo prošetali Biogradom i umorili se u lunaparku. Sljedeći dan proveli smo na plaži, kupajući se, sunčajući i uživajući na pedalinama.

Navečer, kada smo stigli u Zadar, pogledali smo crkvu sv. Donata i oni koji su htjeli mogli su uživati u prekrasnom pogledu na Zadar i okolicu s vrha tornja. Zadar na dlanu. Postoji li što ljepše?

Slušamo zvukove mora

Stigavši do orgulja, neko smo vrijeme slušali milozvučne udarce valova. Uživajući u tako prekrasnom zvuku, učitelji su nas još više razveselili kada su nam rekli da imamo nekoliko sati slobodno. Neki učenici otišli su do restorana pojesti nešto, neki kupiti suvenire, a neki su sreli poznatog hrvatskog nogometaša Luku Modrića.

U kasnim noćnim satima vratili smo se u Biograd, ali iako umorni, ostali smo pjevati i zabavljati se. Dosadilo nam je kupanje na istoj plaži pa smo se sljedećeg dana nakon doručka brodicom odvezli na otok Vrgade. Tako ploveći morem, promatrali smo krajolik oko sebe i zaključili da je Jadransko more zaista jedinstveno. Došavši na plažu, svi smo se iznenadili. Plaža je bila pješčana i zaista prekrasna, voda nije bila duboka pa su neki zajedno s turističkim vodičem otplivali skroz do drugog otoka i natrag. Za to vrijeme mnogi su gradili pješčane kule ili se sunčali. Vrijeme je prolazilo i polako smo se morali vratiti na ručak.

Toga smo dana, poslije ručka, odlučili napraviti nešto nezaboravno – cure su na trenutak postale dečki, a dečki cure. Pošto se kraj našeg hotela nalazila prodavaonica LIDL prošetali smo njome i nasmijali mnoge kupce. Navečer smo ponovno posjetili lunapark i lijepo smo se proveli na treskačima. Bez obzira na sve, naša stara plaža ipak nam je nedostajala. Ujutro prije polaska ponovno smo otišli na tu plažu, još malo kušali okus mora, zabavili se, pojeli posljednji sladoled u Biogradu i za kraj se fotografirali.

Zamjena uloga na maturalcu

NAJTEŽI JE ODLAZAK

Nije važno što je Paula izgubila naočale, što je Lana stala na ježa, što je Filip Jurinjak izgubio mobitel, što su u hotelu bili zločesti bodybuilderi koji su se veoma razljutili zbog toga jer smo ustajali vrlo rano i glasno se spremali te ludovali dvorištem hotela. Jedino je važno da ćemo se maturalca uvijek rado sjećati i prepričavati ga svima. Prava je istina da sve što je lijepo kratko traje pa tako i naš maturalac, ali vjerujemo da tih pet dana, zabave, ljepote i druženje nećemo zaboraviti do kraja svog života.

Boris Koren i Lana Meštrić