LIKOVNI PROJEKT OSMAŠA

Autor: sunčana lelkić, 17. 3. 2024.

„Kad otpad postane inspiracija, nastaje likovna kreacija“

Učenici osmih razreda sa svojom su učiteljicom Likovne kulture Dijanom Piskač ove nastavne godine pokrenuli projekt "Kad otpad postane inspiracija, nastaje likovna kreacija". Projekt se provodi tijekom cijele godine na satima Likovne kulture tako da učenici skupljaju razni otpadni materijal te ga sukladno s temom rada donose u školu, a potom koriste u izrađivanju likovnih radova.

Cilj je ovoga projekta promišljati o tome da se otpad može iskoristi na razne načine, pa čak i za izradu zanimljivih kreacija. Nakon što su skupili razne otpadne materijale poput papira, plastike, metala, tekstila i dr., osmaši su svojim kreacijama obilježili dva jako bitna datuma. Prvi je bio 19. prosinca, kada su u sklopu Međunarodnoga dana borbe protiv plastičnih vrećica oslikavali personalizirane platnene vrećice.

Drugi važan datum koji će tek obilježiti jest 22. travnja, Dan planeta Zemlje. Povodom Dana planeta Zemlje izrađuju instalacije drveta od metalnoga otpadnog materijala te čovjeka od papirnatog otpada.

Tijekom godine izrađivali su i ostale kreacije od otpada: kartonski okvir za sliku ukrašen raznim sitnim otpadom te grafite s ekološkim porukama od starih likovnih uradaka.

"Želja nam je osvijestiti svoju okolinu o količini otpada koji stvaramo te o načinima na koji se bačeni otpad može ponovno upotrijebiti. Ne moramo uvijek kupovati novo i bacati staro. Možemo smanjiti bacanje otpada, barem na osobnoj razini. Trebamo brinuti o svojem planetu, zato što ne postoji plan(et) B!" poručili su osmaši.

Ema Fogec, 8. a