UČENICI SAVLADALI „SUPERMANA“ I „BARTA SIMPSONA“

Autor: sunčana lelkić, 13. 3. 2024.

Plesna radionica urbanih plesnih stilova

Plesna radionica urbanih plesnih stilova, posljednja u nizu plesnih radionica u sklopu projekta „Korak, pokret, okret!“, održana je 8. ožujka 2024. godine. Radionicu je vodila Romana Rod, licencirana trenerica te osnivačica i voditeljica Plesnog kluba „Feel“.

Što su i kada su nastali street dance i hip-hop?

Street dance je zajednički naziv za različite plesne stilove nastale u SAD-u od kraja 60-ih godina 20. stoljeća do početka 21. stoljeća. Većina plesova nastala je na ulicama, odakle dolazi i sam naziv.

Hip-hop je modificirani oblik disco plesa koji karakteriziraju osjećaj za glazbu, ritam i kreativnost. Nastao je sredinom 70-ih godina prošloga stoljeća. Afroamerikanci i Latinoamerikanci održavali su zabave na kojima su DJ-evi spajali ritmove pjesama s dviju ploča u isto vrijeme. Hip-hop u sebi sadrži elemente raznih plesova kao što su jazz, balet i step, a tri glavna elementa tog plesa su: popping, breaking i locking.

Radionica urbanih plesnih stilova bila je vrlo zabavna. Uz dinamičnu prezentaciju sudionici su se najprije upoznali s osobitostima plesnih stilova i načinom podjele plesača u plesne kategorije. Nakon toga naučili su razne pokrete street dancea, a najzanimljiviji su bili „Superman“ i „Bart Simpson“. Pojedinačne je pokrete valjalo spojiti u cjelinu. Bio je to pravi izazov jer hip-hop i street dance sami po sebi zahtijevaju brzinu, snalažljivost i trud, no uz odličnu trenericu uspjeli su naučiti kratku koreografiju te se sjajno zabavili, pa čak i natjecali u skupinama, što je također jedna od osobitosti street dancea. Učenici su kućama otišli s osmijehom na licima i u plesnome ritmu te s važnom spoznajom: kada plešete urbanim plesnim stilom, nije bitno izgledati dobro, nego se tako osjećati.

Simona Benc, 8. b