UČENICI ČITALI NA TRIMA JEZICIMA U ČAST IVANI BRLIĆ-MAŽURANIĆ

Autor: Tatjana Slunjski, 19. 4. 2024.

Sretan rođendan, Ivana!

U školskoj je knjižnici organizirana rođendanska proslava povodom 150. obljetnice rođenja velike hrvatske književnice Ivane Brlić-Mažuranić. Proslava je za učenike četvrtih, petih i šestih razreda organizirana na sam dan Ivaninoga rođenja, 18. travnja. U pripremi proslave sudjelovale su učiteljice članice Jezičnoga aktiva Maja Priher, Sunčana Lelkić, Maja Majnarić, Marija Ružić, Julija Siročić Klasić, Mirjana Vrček i knjižničarka Tatjana Slunjski.

Na samome početku proslave okupljene su učenike pozdravile knjižničarka Tatjana Slunjski na hrvatskome jeziku, učiteljica Marija Ružić na njemačkome jeziku te Mirjana Vrček na engleskome jeziku. Knjižničarka je učenicima ujedno i ukratko predstavila njima već dobro poznatu književnicu, a potom je uslijedilo čitanje „Šume Striborove“. Prvi dio priče „Der Striborwald“ na njemačkom su jeziku čitale Lia Tahirovski Cesar (4. a), Gita Ribić (5. a) te Katja Pintarić (6. a). Drugi su dio priče „Stribor' Forest“ pročitali Franka Cvek (4. b), Lucas Kolačko (5. b) i Leonarda Cesar (6. b) na engleskome jeziku, a na hrvatskom su jeziku treći dio priče čitale Franka Barulek (6. a), Jana Kreš (5. b) i Ana Šestak (5. b).

Nakon čitanja uslijedio je „Ivanin kviz znanja“. Učenici koji su slušali čitanje podijeljeni su u četiri tima. Kviz se sastojao od pitanja vezanih za biografiju književnice te DA/NE pitalica na njemačkom, engleskom i hrvatskom jeziku, vezanih za radnju i događaje u priči. Najbolje poznavanje Ivanine biografije te „Šume Striborove“ pokazali su učenici Toma Šredl (5. b), Nataša Škriljevečki (4. a) i David Pukšić (6. a) koji su za svoje odlično znanje nagrađeni „Pričama iz davnine“, a kao i svi sudionici projektne aktivnosti dobili su narukvicu iz „Ivanine kuće bajke“ u Ogulinu, straničnike s motivima i likovima iz „Šume Striborove“ te poklon paket Školske knjige. Ilustracije na straničnicima izradile su učenice Lena Blaži, Franka Cvek, Ella Dreven, Zara Melnjak (4. b), Lia Tahirovski Cesar (4. a), Ena Berger (5. b) i Iva Stankus (7. a). One su zajedno s ostalim učenicima 4. b sudjelovale u projektu razmjene straničnika s četvrtašima IV. OŠ Varaždin povodom Ivaninog 150. rođendana.

A rođendanska proslava ne bi bila prava proslava da nije bilo pjesme i torte! Na kraju proslave učenici su zapjevali Ivani „Sretan rođendan ti“ na hrvatskom, njemačkom i engleskom jeziku i zasladili se ukusnom čokoladnom tortom koju su samo za njih, ali i u čast Ivani, pripremile školske kuharice Snježana Sokol i Tanja Detić. Sve je događaje svojim fotoaparatom zabilježila vjeroučiteljica Gordana Šimunec.

Ana Šestak, 5. b

« Svibanj 2024 »