UČENIČKI SAJAM SLASTICA I JESENSKIH PLODOVA

Učenici i djelatnici Osnovne škole „Vladimir Nazor“ Sv. Ilija petak 12. listopada 2012. zasigurno će pamtiti kao jedan od najuspješnijih dana u ovoj školskoj godini. Naime, toga su dana po treći put na Trgu Josipa Godrijana i duž Školske ulice organizirali raskošni Školski sajam povodom Dana kruha.

Sajam je započeo blagoslovom hrane svećenika Izidora Fereka u 14,30 sati. Svaki razred imao je svoj zasebno uređeni štand na kojem su bili izloženi kolači, staklenke zimnice, voće, povrće, peciva, pekmezi, ajvar i ostali jesenski plodovi. Neki hrabri učenici okušali su se i u pečenju palačinka, vafla, kokica, kestena i kuhanju toplog čaja. Učenicima su kod prodaje i dekoracije štandova pomagali učitelji i roditelji. Cijene na štandovima bile su vrlo popularne i kretale su se od 0,50 lipa do 20 kuna

Svoj doprinos dale su i neke udruge koje su sudjelovale na sajmu. Udruga Roda posjetiocima sajma pokazala je odjeću za najmanje, platnene pelene, vrećice. Na sajmu je svoj štand s raznovrsnim starinskim kolačima, domaćim rezancima, krpicama, ručnim radovima imala Udruga žena Doljan koja se bavi izradom ručnih radova, organizacijom edukativnih izložba, priredba i izleta, posvećuju se uređenju mjesta i uključuju u sve aktivnosti i manifestacije u selu Doljan, ali i na području Općine Sveti Ilija.

Dječji vrtić Anđeo također nam se pridružio sa svojim proizvodima poput vrećica lavande, kruha, kolača, peciva, rezanca, krpica, pekmeza.

Učenička zadruga Ilek imala je svoj štand na kojem su se mogli naći ručno izrađeni proizvodi poput iljojnskih vila, slikovnica, vrećica lavande, ručno izrađenih križića, vrećica za mobitele s glagoljskim slovima.

Posjetitelji sajma mogli su kušati šarana i papaline koje su pripremili članovi Športsko-ribolovnog kluba „Keder" iz Beletinca.

Učenici, njihovi roditelji, djedovi i bake, učitelji i svi djelatnici škole pobrinuli su se da sajmeni dan u Svetom Iliji opet postane glavna tema brojnih razgovora mještana Općine Sveti Ilija i okolnih naselja. Pokazali su koliko vrijede djela njihovih vrijednih ruku i koliko velika srca imaju jer će se i ove godine dio sakupljenog ovca donirati u humanitarne svrhe međunarodnom projektu „Marijini obroci“.