Upoznali  Muzej krapinskih neandertalaca

Muzej krapinskih neandertalaca posjetili su učenici petih i sedmih razreda naše škole 18. listopada 2012. te su sudjelovali u radionicama.

Osim iznimno vjernih prikaza života pračovjeka (u obliku filma, skulptura...), muzej obiluje informacijama o stvaranju svemira, svim važnijim otkrićima na području evolucije te nekim zgodama iz povijesti same Krapine.

Na samom početku obilaska  vodič nas je upoznao s Dragutinom Gorjanovićem - Krambergerom, čovjekom koji je zaslužan za otkriće pračovjeka u Krapini. Potom smo prošli prostorijama u kojima su kronološki bila poredana otkrića na području znanosti, koja su dovela do shvaćanja o razvoju čovjeka.

Zatim smo pogledali film koji je prikazivao nastanak svemira. U prostoriji nakon njega mogli smo vidjeti razvoj života - od najjednostavnijih prema sve složenijim organizmima. To je bilo veoma zanimljivo zato jer je cijeli taj razvoj prikazan kao jedan dan i možemo vidjeti koliko je zapravo trebalo za razvoj čovjeka (čovjek se razvio u zadnjoj minuti!).

Saznali smo razne zanimljivosti o neandertalcima. Oni su lovili goleme jelene, mamute,  živjeli su u spilji i opraštali su se od pokojnika tako da bi napravili rez na glavi dok su kromanjonci stavljali puževe na glavu. Postoje dvije teorije o povezanosti neandertalaca s nama: Out of Africa koja objašnjava da nismo povezani i multiregionalni model koja objašnjava da mi imamo malo DNK neandertalaca.

Nakon razgledavanja muzeja održana je radionica. Sedmaši su bili pravi mali geolozi. Proučavali su minerale, fosile koralja i školjaka i jako se zabavili, dok su petaši trebali napraviti svoj geološki stup. Svi su odlično odradili svoj posao.

Na kraju geološke radionice voditelj Jurica Sabol zamolio je sedmaše da napišu nešto u njihov spomenar. Zabilježili su kako je ovo bio zanimljiv izlet i zabavna radionica gdje su upoznali  povijesnu baštinu Krapine.