KAJKAVSKI ETNOGRAFSKI KVIZ

U OŠ prof. Franje Viktora Šignjara u Virju održan je 20. jubilarni Kajkavski etnografski kviz za učenike s područja dijela Podravine. Učenici županijskih osnovnih škola toga kraja u utorak, 6. studenoga natjecali su se u poznavanju kajkavskoga narječja i kulture te time nastojali njegovati zavičajnost i duh zajedništva. Naša škola bila je počasni gost OŠ u Virju te je time dala podršku njihovim nastojanjima u njegovanju zavičajnosti i zajedništva.

Predstavnici naše škole bili su ravnateljica Anđelka Rihtarić koja je bila u ispitnom povjerenstvu Kajkavskog etnografskog kviza, učiteljice Maja Priher i Martina Barulek te učenice Paula Hrastić i Elena Obrstar. U Virju nas je srdačno dočekala ravnateljica Osnovne škole Virje, gospođa Marica Cik Adaković. Razgledali smo školu, a nakon toga upoznali smo kajkavski govor toga kraja u kvizu učenika iz pet osnovnih škola. Kviz je svojim nastupom obogatila naša učenica 5.b razreda, Elena Obrstar  krasnosloveći pjesmu Babičini oblizeki.

U kvizu su sudjelovali učenici iz Đurđevca, Novigrada Podravskog, Ferdinandovca, Virja i Molva. Svaku su ekipu činila dva učenika koji su se ogledali u poznavanju kajkavskoga jezika i književnosti, recitiranju kajkavskih stihova i različitim vještinama poteklima iz podravskoga kraja kao što je izrada  lutke od tikvica i lišća. Također su trebali pripremiti dva istraživačka rada. U prvome su projektu trebali predstaviti kajkavskog književnika iz svoga kraja, a drugi su projekt bile tradicijske igre.

Međutim, „borba“ među natjecateljima bila je neizvjesna do samoga kraja, kada su Virovci i Molvarci imali jednak broj bodova. Organizatori su zamislili da o pobjedniku odlučuje sreća  u igri sa šeširima. Prvo mjesto u poznavanju zavičajnoga govora i tradicije zasluženo su osvojili osnovnoškolci iz Virja. Drugoplasirani su učenici iz Molvi, a na treće mjesto zasjeli su osnovnoškolci Ferdinandovca.

Zadovoljni i ponosni pokazanim znanjem i vještinama natjecatelji su se razišli obogaćeni druženjem, ali i vrijednim nagradama: ljetovanjem u odmaralištu DND-a Virje u Selcu.

Ovo je bilo jedno jako lijepo i poučno druženje te se nadamo da će ovakvih susreta i suradnje biti i ubuduće.