SAT POVIJESTI UŽIVO IZ VUKOVARA

Treću godinu zaredom, Veleučilište Lavoslav Ružička priredilo je projekt „Sat povijesti iz Vukovara – Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine.“ Ove godine na ovaj je način u obilježavanju sjećanja na Vukovar sudjelovalo 25 škola iz 17 gradova širom Hrvatske. Iz Varaždinske županije sudjelovale su Osnovna škola Vladimira Nazora iz Svetog Ilije, Prva osnovna škola Varaždin te Osnovna škola Bisag u zgradi Fakulteta organizacije i informatike u Varaždinu. Tema ovogodišnjeg sata povijesti iz Vukovara bila je Domovinski rat u književnoj riječi.

Već po treću godinu, naša se škola u petak 16. studenoga uključila u organizaciju obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Vukovara. Naše uključivanje započela je ravnateljica, gospođa Anđelka Rihtarić koja je toplo i srdačno pozdravila Vukovar i ostale gradove te nas najavila.

Učenici osmih razreda naše škole pripremili su prezentaciju te izlaganje dviju učenica, Natalije Hoić i Ivane Njegovec uz pomoć učiteljica mentorica,  Martine Barulek i Martine Sedlar. Učenice su se u svom izlaganju osvrnule na obilježavanje pada Vukovara u našoj školi, predstavile su knjigu 19Vukovaraždin91 branitelja Ivana Piskača koji je rodom iz Svetog Ilije. Učenici okolnih gradova su interpretirali pjesme i sastavke o Vukovaru te iznosili doživljaje rata svojih roditelja i djedova koji su sudjelovali ili doživjeli Domovinski rat.

Atmosfera je bila dirljiva i svečana, a mi se nadamo da će se i budućih godina mladi na poseban način prisjećati grada heroja.