POSVAJANJE DUPINA U NAŠOJ ŠKOLI

Učenici 1.b i njihova učiteljica Sanja Požgaj krenuli su u projekt posvajanja dupina kojemu je cijena 40 eura. Novac prikupljaju sakupljanjem plastičnih boca i njihovom prodajom. Na taj način vode elemente statistike već u prvom razredu pa im ti podaci koriste i na satu matematike. Do sad su sakupili 260 boca i imaju 130 kuna.

Projekt već niz godina provodi udruga „Plavi svijet“ iz Velog Lošinja. Budući da učiteljica Požgaj već dugo ljetuje na Lošinju, čula je za projekt i odlučila pokušati to provesti i s razredom. Dupini plivaju u akvatoriju Lošinja i Cresa gdje ih prate i bilježe njihovo kretanje. Novcem koji će učenici uplatiti poboljšavaju istraživanje i uvjete zaštite dupina. Djeca se jako vesele, vole životinje, a dupin im je egzotična životinja. U početku su mislili da će ga nakon  posvajanja imati u bazenu u razredu, ali kad su malo popričali s učiteljicom shvatili su da će imati samo njegovu sliku, odnosno poster. U paketu za posvajanje dupina dobit će interaktivni CD sa sadržajima o moru i životinjama u moru pa će na taj način saznati više o dupinima.

Budu li u 4. razredu organizirali Školu u prirodi na otoku Lošinju ili Cresu, moći će pogledati njihov centar za istraživanje i zaštitu dupina.

Dupini već imaju ime. Znanstvenici znači bilježe njihove leđne peraje i svakog nazovu imenom da bi ih lakše pratili i bilježili njihovo kretanje. Prvašići nisu izabrali spol i dob. Morat će organizirati tajno glasanje.

Učiteljici Sanji Požgaj je žao što i u našem zavičaju nema takvih projekata. Na Cresu postoji još i projekt usvajanja bjeloglavih supova koji su također zaštićene životinje pa možda sljedeće godine usvoje bjeloglavog supa.

Lorena Šinko, 6.a

U fotogaleriji pogledajte učenike 1.b na satu matematike - rade na svom projektu.