NAŠ KEMIČAR MIHAEL

Mihael Golubar, učenik 7.r. zahvaljujući svojem trudu, znanju, zalaganju i marljivosti te mentorici Zdenki Martinez plasirao se na državno natjecanje iz kemije.

SRIJEDA, 17.4.2013.

Nakon mjesec dana spremanja za državno natjecanje pod budnim okom učiteljice kemije, Zdenke Martinez, došao je dan odlaska u Zadar s učiteljem Darkom Meštrićem. Sad je preostalo samo dočekati mali žuti autobus koji je krenuo točno u 7:25 prema Zadru. Odjednom smo se našli pred hotelom „Club Funimation Borik“ u Boriku. Na švedskom stolu dočekalo nas je svašta: od ribe i mesnih specijaliteta do raznih salata te pudinga i kolača.

U kongresnoj dvorani hotela održano je službeno otvorenje natjecanja te priredba učenika OŠ „Zadarski otoci“ iz Zadra. Po završetku programa autobusima smo putovali u OŠ „Zadarski otoci“ gdje su nas dočekali prof. Marijan Varga i prof. Dubravka Turčinović. Uveli su nas u razred u kojem je bilo sve puno različitih epruveta i kemikalija. Nakon kratkih uputa, podijelili su nam testove i poželjeli sreću. Sada je bilo vrijeme pokazati sve svoje znanje i umijeće iz kemije. Nakon dva sata znojenja, nekoliko popucalih epruveta i mnogo nedoumica, gotov je prvi dio natjecanja.

ČETVRTAK, 18.4.2013.

Stiglo je vrijeme za drugi pokus, a vrata učionice su se zatvorila za javnost. Prvi korak bio je demonstracijski, tj. izvodila ga je prof. Turčinović. Drugi nam je pokus svima bio lakši pa smo ga završili za sat i pol.

Ovim je za nas završilo natjecanje, a za Državno povjerenstvo je tek počelo.

Sad smo imali dosta slobodnog vremena do ručka te smo ga iskoristili za „društvene igre“, biljar i zračni hokej. Tu smo upoznali najviše prijatelja.

Nakon odmora ukrcali smo se u autobuse koji su nas ponovno odveli u školu gdje su mentori imali radionicu. Okušali su se u provedbi naših pokusa: zagrijavanje epruvete svijećom, dokapavanje soka crvenog kupusa u različite otopine, uočavanje kemijske reakcije.

Nakon „učiteljskih pokusa“ svi smo se uputili prema autobusima koji su nas odvezli u Zadar razgledati i upoznati znamenitosti grada Zadra. Obišli smo crkvu sv. Stošije, crkvu sv. Donata, Forum, Morske orgulje i Pozdrav Suncu na kojem smo se stvarno pozdravili sa Suncem.

PETAK, 19.4.2013.

Zadnji dan u Zadru. U školi smo napokon vidjeli svoje testove i broj bodova. Točno u 12.30 bile su izvješene liste na recepciji hotela. Pronašao sam se na 9. mjestu, zlatnoj sredini. Od Varaždinaca pri samom vrhu. Naravno da su i mentori bili zadovoljni, a to se vidjelo po čestitkama.

U kongresnoj dvorani bila je podjela priznanja i nagrada najboljima učenicima, ali i uručenje knjiga „stalnim“ natjecateljima i najuspješnijim učiteljima. Pozdravili smo se sa svojim novostečenim prijateljima i ukrcali se u našeg malog „žuću“. On nas je polako, ali sigurno, odvezao u Varaždin gdje su nas dočekali roditelji ponosni na svoje male kemičare.