ZABAVA I ZNANJE NA JEDNOM MJESTU

Učenici sedmih i osmih razreda u utorak 30. travnja bili su na terenskoj nastavi u Zagrebu, a učenici petih i šestih razreda 3. svibnja 2013.

Prva postaja u Zagrebu bila im je Kazalište Trešnja. Nakon velike, ratom izazvane katastrofe dva neprijateljska vojnika nalaze spas na krovu potopljene kuće. Svuda oko njih more, pomoći niotkuda. Isprva pokušavaju nadvladati jedan drugoga, no konačno, iscrpljeni, odustaju od borbe i pokušavaju naći zajednički jezik. A to nije nimalo lako, budući da jedan drugoga niti malo ne razumiju. To je otprilike početak priče pod nazivom Ne, prijatelj, komične, ali poučne predstave koju su gledali naši učenici. Priča o važnim životnim situacijama i problemima mnoge je navela na razmišljanje i naučila nas puno o različitosti među ljudima.

Sedmaši su posjetili i Tehnički muzej gdje su ponešto naučili na odjelu Nikole Tesle slušajući o njegovom otkriću, a neki su učenici i sudjelovali u programu. Vidjeli su stara prijevozna sredstva, vatrogasni odjel, planetarij i rudnik.

Za to vrijeme osmaši su posjetili Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje gdje su se pozabavili  hrvatskim narječjima i novim pravopisom. Sedmaši i osmaši uz sve to posjetili su i Picassovu izložbu. Izložba 56 probranih djela najslavnijeg slikara 20. stoljeća Pabla Picassa u Klovićevim dvorima zainteresirala je naše učenike. Ovo je najskuplja izložba ikada postavljena u Klovićevim dvorima, a čine ju djela iz pariškog muzeja Picasso. Osim slika i skulptura, izloženi su dokumenti koji svjedoče o uzbudljivom umjetničkom putovanju kroz život začetnika kubizma i čovjeka koji je pomaknuo granice umjetnosti.

Petaši su posjetili Arheološki muzej koji se nalazi u Zagrebu na Zrinjevcu. Upoznali su stare mumije i nakit Japoda. Šestaši su obišli Prirodoslovni muzej. Razgledali su izložbe mineraloškog i zoološkog odjela, a uz njih postoje i botanički i geološki odjel. Posjetili su zoološku zbirku. Tu su imali bliski susret sa svijetom živih paukova i škorpiona. Našlo se tu prepariranih životinja od riba preko sisavaca do ptica i leptira.

Nakon što su posjetili kazalište i muzeje svi su zajedno otišli u McDonalds i uživali u druženju.