JESMO LI U PUBERTETU?

Na Satu razrednika 4. a i 4. b razreda posjetile su nas spec. školske medicine Jasminka Babić Čegelj i prvostupnica sestrinstva Petra Culej.

Budući da ulazimo u pubertet, a to je vrlo osjetljivo razdoblje kako za djevojčice, tako i za dječake naših godina, svrha posjeta bila je približiti nam na što jednostavniji, a ipak stručni način rast i razvoj ljudskog tijela. Počelo je vrlo zanimljivo jer smo trebali odlučiti je li nas donijela roda ili smo se devet mjeseci razvijali u trbuhu majke. Točnije, jesmo li nastali od jedne male stanice koja se razvijala u maternici majke. Svi smo se složili da su nas rodile majke.

Doznali smo da od jedne sićušne oplođene jajne stanice nastane zametak, zatim plod koji postepeno dobiva svoj konačni oblik. Također smo doznali da se težina i dužina djeteta razlikuju od djeteta do djeteta (težina je u prosjeku oko 3360 grama, a dužina od 45 do 52 centimetara). Uz normalan razvoj u prvoj godini dijete naraste oko 20 centimetara, a dalje po centimetar, dva. U prva tri mjeseca dijete najčešće leži, od trećeg mjeseca počinje se zanimati za sve što ga okružuje, zatim slijedi sjedenje uz oslonac, pa samostalno. U starosti od jedanaest mjeseci dijete već hoda uz pomoć roditelja, a uskoro i samostalno. Tako je i s govorom. Oko treće godine dijete odlazi u vrtić, a neka već ranije ostaju u jaslicama.

Vrtić je vrlo važno razdoblje u životu djeteta. Dijete se uvodi u društveni, kulturni i intelektualni život. Tu dijete nauči živjeti u kolektivu, tu je u stalnom kontaktu s dječacima i djevojčicama svoje dobi, različitih karaktera, svih društvenih slojeva. Polako uči što je život, kako su ljudi različiti i kakav stav treba zauzeti prema njima. Također uči kako je važno surađivati sa svojim malim prijateljima. Sve je to dobra priprema za osnovnu školu.

No, to je vrijeme i predškolskog puberteta koji se očituje u suprotstavljanju, željom za neovisnošću, samostalnošću... Dijete je često nepodnošljivo u svojoj okolici, nastoji skrenuti pažnju na sebe, želi se isticati, javlja se suparništvo... Nakon toga slijedi još jače vrijeme odrastanja – pubertet. Kod djevojčica on se počinje javljati između 10. i 14. godine . Kod dječaka je to nešto kasnije, između 13. i 16. godine. Tada se počinje javljati zanimanje za suprotni spol, sitna zadirkivanja jer su spolna obilježja sve naglašenija (kod djevojčica počinju rasti grudi, dječaci počinju mijenjati glas...)

Bilo je tu još dosta zanimljivih sitnica o pubertetu, ali bitna je bila činjenica da je to sve normalno u razvoju ljudskog života i da se ne trebamo ničeg bojati. Važno je o svim problemima otvoreno porazgovarati s roditeljima, potražiti pomoć bez straha i bojazni da ćemo biti ismijani. Pubertet nije bauk, već vrlo važno vrijeme u životu svakog djeteta.

Kad je sat završio, zahvalili smo doktorici i medicinskoj sestri na vrlo poučnom predavanju.