Europski dan jezika

Europski dan jezika manifestacija je koja se obilježava svake godine 26. rujna u većini zemalja Europske unije pa tako posljednjih godina i kod nas u Republici Hrvatskoj.

Ove se godine ta manifestacija održala u subotu 21. rujna u Varaždinu na Franjevačkom trgu i sudjelovalo je trinaest  škola iz Varaždinske županije.

Taj se dan obilježava s ciljem popularizacije njemačkog jezika, koji se već tradicionalno uči u mnogim školama naše županije kao strani jezik.

Naša škola Vladimira Nazora iz Svetog Ilije predstavila se na svoj način. Predstavili su je učenici 4.a razreda Ivan Plantak i Lea Vincek i dvoje učenika iz  8. razreda Domagoj Jurišak i Anamarija Vitez pod vođenjem učiteljica njemačkog jezika Marije Ružić i Maje Majnarić.

Učenici, članovi dodatne nastave iz njemačkog jezika, pripremali su  se od samoga početka ove školske godine za tu manifestaciju. Izradili su magnetiće i straničnike s motivima vezanima uz njemački jezik, poput izreka na njemačkom jeziku ili zastava država u kojima se govori njemački jezik. Pritom je pripomogla i Oblikovna skupina naše škole pod vođenjem učiteljice Dijane Piskač. Učenici dodatne nastave pripremili su još jednu brošuru na njemačkome jeziku koju su nazvali “Die Europaeische Union von A bis Z” s podacima o 28 zemalja Europske unije. Knjiga je bila zapažena, zanimljiva posjetiteljima. Ljudi su ju listali, komentirali, a magnetiće i straničnike učenici su dijelili svim prolaznicima koji su ih ponijeli svojim kućama.

Odaziv posjetitelja bio je, u odnosu na prošlu godinu, nešto slabiji (vjerojatno zbog berbe grožđa tog vikenda). Prolaznici su se ipak zanimali što učenici nude na štandovima, što je to Europski dan jezika te su rado uzimali magnetiće.

Lorena Kolarić, 5.a

Na fotografijama možete vidjeti naše predstavnike na Franjevačkom trgu (snimio: Domagoj Jurišak).

Domagoj Jurišak i Nikola Popijač iz multimedijske skupine razgovarali su s učenicima i učiteljima sudionicima obilježavanja ovogodišnjeg Europskog dana jezika. Pa, poslušajmo!