Kaj povezao studente i dodaše

Školski projekt Tragom konja privukao je zanimljive goste u našu školu. Naime, u petak  4. travnja 2014. godine, u prijepodnevnim satima, u sklopu svoje dvodnevne terenske nastave,  posjetili su nas studenti Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu pod vodstvom prof. dr. sc. Sanje Vulić.

Za studente i njihovu profesoricu članovi su Dodatne skupine osmih razreda iz hrvatskoga jezika i članovi Multimedijske skupine zajedno sa svojim mentorima, učiteljicom Majom Priher i učiteljem Lukom Milinkovićem pripremili prezentaciju. Predstavili su projekt Tragom konja u sklopu kojeg izrađuju dijalektološki rječnik i dokumentarni film.

Nakon uvodne riječi naše ravnateljice, Hrvatske studije Sveučilišta u Zagrebu predstavile su prof. dr. sc. Sanja Vulić i studentica pete godine Andrea Slišković, a potom je uslijedilo čitanje nekoliko literarnih radova učenika naše škole napisanih na kajkavskom narječju.

Trudili smo se biti pravi domaćini pa smo im projekt predstavili na mjesnome govoru, a nakon predstavljanja projekta svi smo zajedno otišli u našu župnu crkvu sv. Ilije Proroka u kojoj nas je velečasni Izidor Ferek pobliže upoznao s poviješću crkve i mjesta. Najzanimljiviji dio susreta s velečasnim Izidorom bio je pričanje kratke basne na bednjanskome govoru.  Iz crkve smo se vratili natrag u školu gdje smo ručali i proveli još neko vrijeme u društvu dragih nam gostiju, a nakon ručka smo im u znak sjećanja na ovaj dan podijelili poklone. Svakom studentu darovali smo torbu s motivom konja koje u sklopu projekta tiskaju članovi naše školske Tiskarske skupine pod vodstvom učiteljice Dijane Piskač i učitelja Luke Milinkovića.  Studenti su nam  otkrili da im se  naš projekt veoma sviđa, ponajviše zbog našeg malog dijalektološkog rječnika.

Poslije ručka studenti su se vratili svom istraživanju naših krajeva i naših kajkavskih govora, a mi našim svakodnevnim školskim obavezama. Bilo je ovo još jedno poučno iskustvo u sklopu našeg projekta.