Sigurni, jaki i slobodni

U utorak 13. svibnja 2014. učiteljice Ljubica Barulek i Jasenka Minđek te pedagoginja Valentina Habunek održale su posljednju fazu CAP programa u drugim razredima tj. radionice za djecu.

O povijesti CAP programa u Hrvatskoj

Hrvatska je 1999. godine, inicijativom Udruge roditelja «Korak po korak», postala 14. zemlja u svijetu koja je prihvatila CAP program i  započela ga primjenjivati s mlađim učenicima osnovne škole i predškolskom djecom u vrtićima.

Program poučava djecu efikasnim prevencijskim strategijama koje počivaju na dječjim sposobnostima.   Program se provodi u 3 koraka:

Provedba programa u našoj školi

Prve dvije faze programa u našoj školi provedene su krajem travnja, a radionicama smo završili ovaj ciklus CAP programa. Program radionice trajao je dva školska sata nakon čega je uslijedilo crtanje učenika o viđenom te individualni razgovor s učenicima.

Što su djeca naučila?

Koristeći igranje uloga i vođenje grupne diskusije, djeca su naučila prepoznati potencijalno opasne situacije. Kroz tri igrokaza, predstavljene su najčešće situacije zlostavljanja koje bi djeca mogla susresti:

-          poznata odrasla osoba protiv djeteta

Učenici su zainteresirano slušali i sudjelovali u navođenju prijedloga kako riješiti potencijalno opasne situacije s vršnjacima, nepoznatom i poznatom odraslom osobom, a i sami su davali primjere vlastitih iskustava. Najviše su ih se dojmili igrokazi i način na koji se dijete uspjelo obraniti u situaciji zlostavljanja. Zapamtili su tri posebna prava koje svatko od nas ima, a to je da budemo sigurni, jaki i slobodni. Kako smo proveli CAP program možete pogledati u fotogaleriji  (snimila: S. Požgaj).