I „veliki“ posjetili metropolu

Učenje izvan škole i školskih klupa uvijek predstavlja izazov i veselje. Veselje  se nije moglo sakriti 29. listopada 2014. kada su učenici viših razreda, u pratnji svojih razrednika, učitelja pratitelja i stručnih vodiča, krenuli prema glavnome gradu naše lijepe Hrvatske, na svoju prvu ovogodišnju terensku nastavu.

Prvo odredište bilo je zagrebačko kazalište „KNAP“ u kojemu su svi zajedno pogledali predstavu „Dječaci Pavlove ulice“, scensku adaptaciju kultnoga romana Ferenca Molnara u režiji Aide Bukvić. Nezaboravna priča o odrastanju oživljena je i utjelovljena u ulogama petorice mladih glumaca -  Svena Madžarevića, Petra Cvirna, Tomislava Krstanovića, Zorana Pribičevića i Silvija Vovka. Kazalište „KNAP“ prihvatilo se scenskog rada na ovome tekstu u trenutku kada je ulično i školsko nasilje u našoj svakodnevici postalo česta i bolna pojava o kojoj se više ne smije šutjeti. Predstava je bila veoma zanimljiva i napeta, scenografija je bila dojmljiva, svjetlosni i zvučni efekti pojačavali su napetost i stvarali dinamičnost prizora. Predstava vješto prenosi priču o mladim junacima, o njihovoj borbi i nastojanju da spase grund od protivničke skupine dječaka - Crvenokošuljaša.

Nakon kazališne predstave svi su se učenici uputili u Klovićeve dvore gdje su pogledali izložbu „Volim matematiku“. Izložba se sastoji od 100 fizičkih modela postavljenih u sedam tematskih cjelina i prikladna je za sve đake osnovnih i srednjih škola, ali i odrasle koji se žele prisjetiti svoga znanja ili naučiti nešto novo. Riječ je o izložbi koja dolazi iz Nacionalnog muzeja Lihtenštajna. Autor joj je umirovljeni učitelj matematike Georg Schierscher čija je misija bila pobuditi ljubav prema matematici kod svojih đaka. Stoga je svoje učenike nastojao motivirati posebnim modelima u kojima se matematika materijalizira i tako im u konačnici pomoći da bolje shvate taj nastavni predmet. Naši su učenici sa zanimanjem pogledali izložbu, a najviše im se svidjela Soba zrcala u kojoj su se mogli vidjeti u beskonačno mnogo primjeraka te Vipov kutak gdje su s veseljem odigrali nekoliko kinetic igrica.

Petaši su zajedno sa šestašima posjetili Arheološki muzej. Vidjeli su puno predmeta iz kamenog i metalnog doba i nezaobilaznu egipatsku zbirku. Bilo je zanimljivo vidjeti grobnice faraona i saznati mnogo toga o njihovom životu i vjerovanju u zagrobni život. Naime, Egipaćani su vjerovali u zagrobni život te su veliku pažnju posvećivali uređivanju mrtvih. Učenici su također vidjeli i mumificirane životinje, a najviše ih se dojmila mumija po imenu „Ružica“. Nakon Egipta i njihove kulture „otputovali“ su u staru Grčku gdje su vidjeli mnogo kipova, skulptura i drugih umjetničkih djela. Posjet muzeju je bio veoma zanimljiv i zasigurno će im ostati u lijepom sjećanju kao jedno nezaboravno putovanje u prošlost.

Sedmaši su nakon izložbe „Volim matematiku" krenuli prema Mažuranićevu trgu u posjet Židovskoj vjerskoj zajednici „Bet Israel". Tamo ih je dočekala gospođa Julija Koš te im održala poučno izlaganje o židovskoj kulturi, načinu života, o vjeri, blagdanima i običajima židovstva. Najviše nas se dojmila mala, ali veoma lijepo uređena sinagoga u kojoj smo boravili tijekom posjeta te kipe kojima su dječaci pokrili glave. Upoznavanjem drugih vjerskih zajednica proširujemo svoje znanje i iskustvo te se izgrađujemo kao ljudi koji prihvaćaju one koji drugačije vjeruju, mole i slave.

Osmaši su se također, na neki način, vratili u prošlost. Naime, posjetili su Muzej automobila „Ferdinand Budicki“ gdje su mogli uživati u ljepoti starih i zanimljivih primjeraka vrijednih automobila i motocikala. Saznali su nešto i o samom Ferdinandu Budickom čije ime nosi muzej.  On je dovezao prvi automobil u Zagreb kojim su do tada prometovali samo konji i pješaci te je bio prva osoba koja je položila vozački ispit u Hrvatskoj. Svi izloženi primjerci vrijedni su divljenja, no najveće oduševljenje bilo je kada su prepoznali automobil iz poznate britanske serije „Mućke“.

Uz pjesmu i odličnu atmosferu učenici su se sretno vratili svojim kućama. Sa svakom terenskom nastavom bogatiji su za novo iskustvo i za učenje izvan školskih klupa koje im pruža priliku za opušteno druženje i zabavu.

Novinarska skupina

Fotografije snimile: Patricija Hrastić (6.a), Nikolina Cikač, Jelena Keretić i G. Šimunec