Vrijeme je da se zaustavi nasilje preko Interneta

Provodeći vlastiti Projekt „Nasilje preko Interneta-cyberbullying“ Policijska uprava varaždinska, od mjeseca studenoga 2014. godine, preventivno utječe na suzbijanje elektroničkog nasilja, održavanjem interaktivnih radionica za učenike petih razreda i njihove roditelje. U sklopu toga projekta 9. su veljače održane radionice u 5. a i 5. b razredu.

Riječ je zapravo o jednom jako ozbiljnom problemu s kojim se svakodnevno susrećemo, problemu kojega, nažalost, ima posvuda i previše, a to je nasilje nad djecom i mladima koje bi svakako trebalo zaustaviti. Predavanje je u našoj školi predvodila  gđa Tatjana Novak iz MUP-a Varaždinske županije. Došlo je vrijeme modernih tehnologija. Ići u korak s vremenom, znači pratiti nove tehnologije. Djeca su aktivni faktori upravo u praćenju onoga što je „IN“, a danas su to Internet i mobiteli. Upravo su iz tih razloga petaši imali priliku slušati o detaljima nasilja na Internetu. Naravno, većina njih ima otvoren svoj profil na najpoznatijoj društvenoj mreži Facebook i bez ikakvog problema se koristi njime. Koliko je to zapravo opasno ni sami nisu svjesni jer su već pri samom otvaranju profila prekršili  pravilo koje glasi da dijete koje ima manje od 13 godina ne smije imati otvoren profil na toj društvenoj mreži. Na pitanja za što im služi njihov profil čuli smo odgovore poput: „Igram igrice! Dopisujem se s prijateljima. Gledam što drugi dijele na svojim profilima.“ Njima sve to izgleda potpuno bezopasno, no slušajući predavanje, saznali su da to baš i nije tako.

Učenici su naime dobili upute kako se zaštititi na Internetu. Gđa Tatjana Novak im je savjetovala da deaktiviraju svoje profile i pričekaju svoju 13 godinu te da trebaju razgovarati sa svojim roditeljima, a osim toga trebali bi ih uvijek o svemu obavještavati te se obratiti za pomoć ako bi došlo do bilo kakvog oblika nasilja. Istoga je dana, kako bi ih se informiralo o opasnostima na Internetu, u  18 sati održano i predavanje za roditelje.