Ambasadori mašte i stvaralaštva

Kada je u jesen 2014. godine objavljen natječaj Moja prva knjiga, nije bilo sumnje u to da će i ove godine naša škola imati svoje predstavnike među brojnim malim piscima i ilustratorima. Radi se o državnom natječaju za učenike osnovnih škola, u organizaciji Udruge za promicanje kulture čitanja Kalibra iz Karlovca, u kojem mladi autori imaju priliku sami napisati i ilustrirati svoju priču. Najuspješnijim radovima dodjeljuju se nagrade, među kojima je i tiskanje njihove slikovnice za osvojeno prvo mjesto. Ipak, glavni cilj ovog natječaja nije osvajanje nagrada, već poticanje dječje mašte i kreativnosti te razvoj likovno-literarnih vještina, čega u našoj školi ne nedostaje.

Umjetničke duše iz sadašnjeg 3. b, Leona Fotak, Bruno Ivičević i Marta Kapeš, ovu priliku nikako nisu željeli propustiti. S oduševljenjem su prihvatili prijedlog svoje učiteljice Marije Milutina, da dio svog svijeta mašte prenesu na listove papira i podijele s drugima. Marta je dugo razmišljala o čemu će pisati, a budući da su životinje njezina velika ljubav, odlučila je upravo njima posvetiti svoju slikovnicu i nazvati je Moje carstvo životinja. Leona je u svojoj slikovnici Stara kuća ispričala priču o preobražaju jedne stare i napuštene kuće. Bruno je nadahnuće za stvaranje pronašao u ekologiji, a svojom bi slikovnicom Eko istraživači želio potaknuti i druge ljude na brigu o prirodi. Uz brižno mentorstvo svoje učiteljice i ravnateljice Anđelke Rihtarić te podršku roditelja, marljivo su radili na svojim slikovnicama i poslali ih u avanturu zvanu 11. državni natječaj za djecu u pisanju i ilustriranju vlastite priče „Moja prva knjiga“.

Na put za svojim slikovnicama krenuli su Leona, Bruno i Marta, 24. rujna. Tada je u Karlovcu, u Domu HV Zrinski, održana završna svečanost natječaja „Moja prva knjiga“. Ponosnu pratnju na putovanju činili su mentorica Marija Milutina, učitelj Darko Meštrić i roditelji mladih autora. U sklopu svečanosti održana je izložba ukupno 697 slikovnica učenika iz više od 200 škola iz cijele Hrvatske. Vidjeti svoju knjigu među izlošcima, našim je učenicima bilo veliko veselje. Na konzultacijama s članovima povjerenstva primili su pohvale i savjete, a u mnoštvu radova, neki od njih već su pronašli i nadahnuće za daljnje stvaranje. Naši ambasadori mašte i stvaralaštva Marta i Bruno ponosni su se vratili kući s diplomama za osvajanje posebne nagrade, Leona s pohvalom za trud i sudjelovanje, a mentorica s priznanjem za poticanje i ohrabrivanje dječjeg likovnog i literarnog stvaralaštva. Priznanje je dodijeljeno i Školi. Učitelj Darko Meštrić budno je pratio svečanost i sve zabilježio fotoaparatom. Kako je bilo u Karlovcu, pogledajte u priloženoj PowerPoint prezentaciji.