Dan za umjetnost

Naši su školski novinari, fotografi i dodaši hrvatskog jezika u utorak, 10. studenoga 2015., u pratnji učiteljica Nikoline Cikač, Maje Priher, vjeroučiteljice Gordane Šimunec i knjižničarke Aleksandre Damjanić sudjelovali na terenskoj nastavi u Zagrebu. Posjetili su Muzej za umjetnost i obrt, Akademiju dramske umjetnosti i Interliber.

Učenici su bili podijeljenji u dvije skupine. Prva je skupina u pratnji učiteljice Maje Priher i knjižničarke Aleksandre Damjanić posjetila Muzej za umjetnost i obrt. Tamo su saznali mnoge zanimljivosti o velikom vladaru Luju XIV. Primjerice, zanimljivo je bilo saznati da je upravo on "izumio" cipele s petom te da su one u početku bile muški odjevni predmet. Nosili su ih muškarci kako bi dosegli željenu visinu.

Posjet muzeju trajao je duže od očekivanog, no unatoč tome, nitko nije izgubio volju za učenje, slušanje i zaključivanje. Na kraju razgledavanja uslijedila je jedna zanimljiva radionica. Učenici su u paru, ili samostalno, morali pronaći određene detalje sa slika, kućanskih predmeta ili odjeće.

Za to je vrijeme druga skupina učenika pod vodstvom vjeroučiteljice Gordane Šimunec i njezinih fotografa, a u pratnji novinara i učiteljice Nikoline Cikač posjetila Akademiju dramske umjetnosti. Tamo su imali priliku sudjelovati u foto-radionici i naučiti kako nastaje fotogram. Kad su stigli na Akademiju, upoznali su profesora Darija Petkovića s kojim su razgovarali o povijesti fotografije, o tome kako su i kada nastale prve fotografije i tko je zaslužan za izum fotokemijskoga procesa kojim se snimljena slika razvije i koju onda možemo gledati, o njoj razmišljati i iščitavati  njen govor. Saznali su  ponešto i o prvim fotografijama u boji te o važnosti kompozicije na fotografskoj slici.

Nakon kratkoga uvoda učenici su sudjelovali na radionici u foto-laboratoriju. Svaki je učenik imao priliku izraditi vlastiti fotogram - osmisliti i složiti kompoziciju na fotoosjetljivom papiru, istu izložiti svjetlu te vidjeti kako se procesom razvijanja pojavljuje slika. Svaki je fotogram bio jedinstven i poseban te je prikazivao neku priču. Bilo je tu svega, od borbe konjića na mjesečini do čovječuljaka koji surfaju na valovima i lete na raketi. Svi su se učenici odlično zabavili i sigurno bi željeli ponoviti taj susret. Za dobru je atmosferu bio zaslužan naš domaćin, profesor Petković koji je bio veoma duhovit i zabavan.

Na kraju druženja napravili smo intervju te saznali još više o svijetu fotografija, ulozi fotografija u medijima i njihovoj važnosti u komunikaciji danas. Profesor Petković nam je govorio i o svojem fotografskom radu i fotografijama koje stvara, inspiraciji za njih, porukama koje prenose i kojima želi potaknuti gledatelje na promišljanje.

Nakon održanih radionica svi su se učenici okupili te krenuli na ručak u McDonald's. Tamo su se malo opustili, no tu nije bio kraj pustolovinama. Naša je posljednja destinacija bio Interliber, 38. Međunarodni sajam knjiga i učila koji se svake godine održava na Zagrebačkom velesajmu.

Posjetitelje su, kao i do sada, dočekali puni paviljoni, pregršt novih naslova, predstavljanja knjiga... Svatko je, uglavnom po povoljnim cijenama, mogao pronaći nešto za sebe.

Došlo je i vrijeme povratka. Umorni, no puni doživljaja i zadovoljni provedenim danom učenici su krenuli svojim kućama. Bio je to zaista poseban i u potpunosti iskorišten dan.