Kraljevski dan u našoj školi

U utorak, 24. studenoga u našoj je školi održan još jedan uspješan i zabavan projektni dan pod nazivom „Kraljevska posla“. U projekt su bili uključeni svi učenici viših razreda na čelu s učiteljima društvene i humanističke skupine predmeta.

Dolaskom u školu učenici su se rasporedili po radionicama koje su odabrali prethodnih dana. Radom u radionicama ponovo su iskusili čari zajedničkog rada i stvaranja. S obzirom da su nam tema dana bili kraljevi, i sve što je s njima povezano, projekt smo shvatili veoma ozbiljno te smo za tu prigodu pripremili i kraljevsku gozbu te okrunili kralja i kraljicu projektnoga dana.

Nakon rada u radionicama svi su učenici u školskoj blagovaonici imali priliku pogledati prezentaciju „Kraljevske gozbe“ te isprobati kraljevske specijalitete naših prostora koje su nam pripremili učenici istoimene radionice koju je vodila knjižničarka Aleksandra Damjanić. Na kraljevskom meniju bilo je svega: od paštete od fazana do paprenjaka koji su svojim opojnim mirisom preplavili cijelu školu.

U školskoj je dvorani bilo pripremljeno predstavljanje radionica - kratki uvid u temu i cilj  pojedine radionice. Za potrebe kraljevskog dana, među učenicima osmih razreda, izabrani su kralj i kraljica projektnoga dana. Tako su mjesto na kraljevskom tronu zauzeli Martin Hrastić i Nera Žimbrek, oboje učenici 8.a razreda. Naime, ni njihov zadatak nije bio lak. Budnim okom morali su pratiti prezentacije radionica kako bi na kraju mogli proglasiti najzanimljiviju radionicu.

Prvo je predstavljanje imala likovna radionica „Što je kraljica bez krune?“. Njihova je voditeljica učiteljica likovne kulture Dijana Piskač. Vrijedni su i marljivi učenici uz pomoć učiteljice ispunili zadatak te opremili kralja i kraljicu koji su trenutak prije zasjeli svoje kraljevske tronove. Naši su umjetnici, kraljici, izradili raskošnu haljinu, a kralju plašt. Uz to, oboje su dobili prave, kraljevske krune i žezla.

Učenike koji su sudjelovali u radionici ,,Renesansa u pokretu“ pripremala je učiteljica glazbene kulture Jelena Keretić. Učenici su se zabavljali vježbajući plesne korake te su nam na predstavljanju prikazali koreografiju jednog renesansnog plesa.

Časna sestra Leopolda Kefelja pripremila je radionicu pod nazivom ,,Poklonimo se kralju kraljeva''. Cilj je bio, kroz igrokaz, predstaviti kralja svih kraljeva - kralja koji vlada na potpuno drugačiji način od svih svjetskih kraljeva - malo djetešce Isus.

Na radionici ,,Crna kraljica 1,2,3''  koju je vodila učiteljica hrvatskog jezika Maja Priher učenici su imali prilike, osim različitih dramskih igara, osmisliti neke nove igre i zanimljive priče.

Sljedeću radionicu, „Igre prijestolja“,  vodila je učiteljica hrvatskog jezika Nikolina Cikač. Cilj radionice bio je zabaviti se uz različite dramske igre. Učenici su imali priliku osmisliti imena i ostala obilježja vlastitog kralj,evstva.

,,Teško je biti kralj“ radionica je koju je vodila učiteljica povijesti Martina Sedlar. Cilj radionice bio je istražiti život i vladavinu kralja Luja XIV. Učenici su saznali mnoge zanimljivosti o Luju XIV. Posebice ih je iznenadilo da je Bogomdani ili Kralj Sunce, kako su ga još nazivali, vodio ratove koje je uglavnom i gubio.

Na radionici ,,Traumhafte Schlösser“ učiteljica njemačkog jezika Marija Ružić upoznala je učenike s  kraljem Ludwigom II. Bavarskim i njegovim djelima te raskošnim dvorcima njegovog doba.

,,Royal Fantasy“ - radionica koju je vodila učiteljica engleskog jezika Mirjana Vrček. Cilj ove radionice bio je kroz učenje i zabavu što više zavoljeti engleski jezik.

Tko se krije iza imena ,,Zmijska kraljica'' saznali su učenici koji su sudjelovali u radionici koju je vodila pedagoginja Anja Posavec. Učenici su proučavali legende te saznali tko je zapravo „Zmijska kraljica“. Saznali su da je to bila Barbara Celjska koja je živjela u dvorcu Medvedgradu iznad Zagreba. Uz to učenici su igrali različite igre te pravili kraljice od alu-folije.

Na samome kraju projektnoga dana sve radionice prezentirale su svoj rad u školskoj dvorani. Kroz program najava vodili su nas glasnik - Maja Sokol (8.a) i bubnjar - Jan Dragišić-Mraz (7.a). Bio je to pravi bajkoviti kraljevski dan. Po završetku predstavljanja kralj i kraljica odabrali su najzanimljivije izlaganje te su pobjednicima – učenicima radionice „Zmijska kraljica“ uručili pravu, zlatnu, kraljevsku čokoladu.

Kroz zabavu, kraljeve, princeze i prinčeve priveli smo kraju prvi projektni dan u ovoj školskoj godini. Dobro smo se zabavili, ali i puno toga naučili. Veselimo se i željno iščekujemo idući projekt.