Povijest za sadašnjost

U sklopu projekta Povijest za svijest te uz podršku organizatora - Hrvatske edukacijske i razvojne mreže za evoluciju sporazumijevanja (HERMES) i Kuće Anne Frank iz Amsterdama u varaždinskoj je Drugoj gimnaziji postavljena izložba o životu Anne Frank. Članovi Fotografske skupine te Dodatne nastave iz hrvatskog jezika i povijesti u pratnji su učiteljica Gordane Šimunec, Maje Priher i Martine Sedlar 14. ožujka 2016. posjetili Drugu gimnaziju te razgledali postav izložbe.

Svečano je otvorenje izložbe bilo 8. ožujka te su joj prisustvovale ravnateljica naše škole Anđelka Rihtarić i vjeroučiteljica G. Šimunec predstavljajući tako školu-partner koja je izložbom fotografija s varaždinskog Židovskog groblja obogatila postav ove putujuće izložbe.

Putujuća izložba „Anne Frank – povijest za sadašnjost“ na tridesetak izložbenih panela donosi brojne detalje iz života židovske djevojčice i njezine obitelji s kraja Drugog svjetskog rata, ali i posadašnjuje pitanje ponovne pojave nacističke ideologije u suvremenom svijetu. Kroz izložbu su nas vodile učenice škole.

Anne Frank je djevojčica koja je u cijelom svijetu poznata kao simbol dječje žrtve holokausta. Početkom okupacije Hitlerovih nacista, Frankovi sele u tajno skrovište, gdje Anne tijekom dvije godine piše dnevnik. U kolovozu 1944. zabilježen je zadnji zapis u dnevniku. Otkriveno je skrovište u kojem se s obitelji skrivala, petnaestogodišnja Anne umire u logoru, a jedini preživjeli član obitelji je Otto Frank, njezin otac, koji je i objavio dnevnik.

Izložba je obišla četrdesetak zemalja, a u Hrvatskoj je već bila u Zagrebu, Rijeci, Splitu, Osijeku, Čakovcu, Daruvaru, Vrgorcu, Zadru, Puli, Labinu, Opatiji, Slavonskom Brodu, Krku i Virovitici. U Hrvatsku je dovedena u sklopu projekta „Povijest za svijest“ koji je financirala Europska unija. Izložba trenutno nastavlja putovati po Hrvatskoj.

Fotografije: G. Šimunec, M. Priher, N. Slunjski

Za sve one koji nisu vidjeli našu izložbu, ovdje su fotoalbumi pa - zavirite  cool  Ema Priher, Patricija Hrastić, Martin Hrastić, Martina Svetec, G. Šimunec