„Gdje ima dima, ima i energije!“

U utorak, 26. travnja 2016. godine održan je još jedan projektni dan u našoj školi pod nazivom ,,Gdje ima dima, ima i energije“. Prirodoslovno-matematička tematika ovog projektnog dana potaknula je učenike da se upišu kod voditelja raznih radionica.

Povod ovome projektnom danu obilježavanje je Dana obnovljivih izvora energije. Nastava je bila organizirana u osam radionica koje su vodili učitelji matematike, prirodoslovnih predmeta i TZK-a. Učenici su radom u radionicama i međusobnom suradnjom naučili ponešto o energiji, upoznali se s količinom energije u hranjivim tvarima te sa stvaranjem i oslobađanjem energije u organizmu. Jedni su drugima izložili rezultate rada u prezentaciji koja se održala u školskoj dvorani nakon radionica.

Voditelj radionice: učitelj Luka Milinković

Na ovoj su radionici učenici imali priliku na „roštilj“ staviti razne namirnice: od zelja, kelja, zelene salate, rajčice preko polutvrdog i tvrdog sira, do mesnih proizvoda kao što su slanina i svinjski odrezak. Sam vrhunac bio je spaljivanje hamburgera i gumenih bombona. Cilj je radionice bio dokazati da se u hrani nalazi energija koja se može osloboditi ako se potakne grijanje. Oni su to dokazali i matematičkim zapisom.

Voditeljica radionice: učiteljica Spomenka Kos

Voditeljica radionice svojim je učenicima sudionicima dala upute kako bez zagađenja okoliša napraviti drveni ugljen kod kuće. Drvenim ugljenim štapićima dalo se pisati, slikati, a u prošlosti su ih koristili čak i za šminkanje.

Voditelj radionice: učitelj Željko Uremović

Na ovoj su radionici učenici  uz pomoć svog voditelja maštovito prikazali model ležišta fosilnih goriva. U akvarij su složili slojeve zemlje te su pomoću plastične boce prikazali ležište slane vode i nafte.

Voditelj radionice: učitelj Igor Puček

Cilj je radionice bio otkriti na koji se način može proizvesti baterija uz pomoć voća i povrća. Učenici su u početku mjerili koliko energije ima u pojedinom voću.  Dokazali su da je to limun s obzirom da ima najviše tekućine, a na kraju su uz budno oko voditelja napravili vlastiti kućni termometar.

Voditeljica radionice: učiteljica Martina Bošnjaković

U ovoj su radionici učenici po uputama učiteljice pokušali izraditi nemoguće: balon koji pokreće solarna energija. Ideja je bila s pomoću sunčeve energije zapaliti svijeće koje bi ujedno bile i gorivo za balon. Vremenske su ih neprilike spriječile u tome, no svakako su se vrlo dobro zabavili.

Voditeljica radionice: učiteljica Snježana Plantak

Kako bi mogli uopće početi s mjerenjem, učenici su napravili vlastite sunčeve satove od papira. Nakon što je sve bilo precizno izrađeno, mogli su izaći na sunce s „kazaljkom“ usmjerenom prema sjeveru. Naglasili su da to nije pouzdan način za mjerenje vremena jer sunce nije uvijek prisutno da bi nam pokazalo vrijeme u svako doba dana.

Voditeljica radionice: učiteljica Petra Bošnjak

Na informatičkoj radionici  učiteljica informatike podijelila je s učenicima spoznaju da mogu koristiti svoje računalo na ekološki prihvatljiv način te im objasnila kako. Također im je pokušala usaditi neke vrijednosti, metode i načine kako, kod svakodnevne upotrebe računala, mogu uštediti energiju.

Voditeljica radionice: učiteljica Tajana Cikojević

I posljednja, no nimalo manje važna, najenergičnija radionica bila je radionica TZK-a. Cilj je radionice bio upoznati učenike sa izvorima energije za mišićni rad, organskim sustavima koji sudjeluju u stvaranju i oslobađanju energije, energetskim potrebama sportaša te temeljnim razlikama aerobnog i anaerobnog treninga. Učenici su osim učenja, imali vremena i za zagrijavanje. Načine zagrijavanja na samome su kraju predstavljanja pokazali svim ostalim učenicima.

Tako smo se svi odlično zabavili i već sada nestrpljivo iščekujemo idući projektni dan.