„Zdravica za kravicu“

Učenici 2.a i 2.b razreda zajedno sa svojim učiteljima Jasenkom Minđek, Darkom Meštrićem i učiteljicom pripravnicom Editom Kitner 16. svibnja 2016. godine proveli su jedno prekrasno prijepodne na izvanučioničnoj nastavi u Beletincu.

Najprije smo posjetili farmu krava obitelji Zeljak, što je zapravo bio i glavni cilj vezan uz projekt drugih razreda „Od livade do mlijeka“. Pojedini učenici su imali prilike po prvi puta vidjeti uživo krave i približiti im se. Vlasnik farme gospodin Josip nam je odgovorio na sva postavljena pitanja vezana uz farmu. Budući da je bila i mužnja krava pri kraju, imali smo prilike vidjeti i dolazak cisterne koja odvozi mlijeko u Vindiju –  tvornicu za preradu mlijeka,

koju ćemo također posjetiti u lipnju. Nakon razgledavanja, domaćica nas je počastila ukusnim klipićima i naravno svježim mlijekom. Svi smo se zajedno zahvalili na ugodnom gostoprimstvu obitelji Zeljak, a kravicama smo interpretirali pjesmu „Zdravica za kravicu“, kao zahvalu za mlijeko koje nam daju.

Nakon farme put nas je odveo do OŠ Beletinec. Tu nas je također vrlo srdačno primila gospođa ravnateljica Nataša Fadiga. Pokazala nam je njihovu lijepu školicu s prekrasnom, velikom, novom sportskom dvoranom. Dali smo si i oduška s loptama u tom velikom prostoru i poželjeli da i mi imamo ovakvu veliku školsku sportsku dvoranu. Ispred škole, u lijepo uređenom okolišu, na klupicama smo pojeli užinu i malo se okrijepili, jer je trebalo poći dalje.

Malo teži dio puta za one koji nisu naviknuti kretati se uzbrdo, slijedio je nekih petnaestak minuta. Toliko nam je trebalo da dođemo do župne crkve Svih svetih. Razgledali je, sjeli u klupe i slušali što o crkvi govori učiteljica Jasenka, jer na žalost svećenik Ivica Horvat je bio službeno odsutan. Na kraju smo izmolili našu molitvu Oče naš. Uz crkvu je i mali prostor za igru s ljuljačkama, što smo naravno isprobali. Pogled od crkvice bio je prekrasan prema toj zelenoj dolini, okruženoj brežuljcima i brdom Čevom,  kojom vijuga rijeka Bednja. Sada smo shvatili zašto taj kraj zovu i „malom Švicarskom“. Koje li prirodne ljepote tako blizu nama, a da toga nismo ni svjesni!?

Ponovno malo više hodanja, ali sada nizbrdo, kako bi došli do rijeke Bednje i ŠRK-a Keder, te NK-a Bednja. Ponovili smo gradivo o vodama tekućicama i stajaćicama koje su bile tu u neposrednoj blizini do nas.

Bližilo se podne i kraj ove zanimljive nastave u prirodi. Puni dojmova, novih znanja i doživljaja krenuli smo školskim autobusom kućama. Bilo bi dobro da ovakve nastave pod plavom osunčanom kapom neba u zelenilu prirode i cvrkutu ptica ima više. Vjerujte, isplati se!