Najviše nas se dojmile „gluha“ i „zelena“ soba na HRT-u

Dana 8. studenog 2016. učenici koji pohađaju dodatnu nastavu iz hrvatskog jezika te članovi fotografske i novinarske skupine posjetili su Hrvatsku radioteleviziju i sajam knjiga Interliber uz pratnju učiteljica Maje Priher, Magdalene Njegovec i Gordane Šimunec te knjižničarke Tatjane Slunjski.

Nakon što smo stigli u prostorije HRT-a, tamo nas je dočekala djelatnica HRT-a Nada Chedid koja nam je održala uvodno predavanje o prošlosti rada Hrvatske radiotelevizije. Saznali smo da je na HRT-u zaposleno oko dvije tisuće osamsto djelatnika, od profesora hrvatskog jezika, glumaca, prevoditelja do šivača, stolara, frizera i da kad mi na televiziji vidimo jednu lijepo dotjeranu voditeljicu ili glumca – to je rad velikoga broja ljudi.

Nakon predavanja krenuli smo u obilazak zgrade dugačkim hodnicima čija duljina iznosi ukupno trideset i tri kilometara. Za vrijeme našeg obilaska nije bilo snimanja pa smo uspjeli obići sve važne studije HRT-a u kojima se snimaju emisije Prvog programa koji se bavi zabavnim i društvenim temama, Drugog programa koji se bavi školskim, obrazovnim i sportskim temama, Trećeg programa čija je tema isključivo kultura i Četvrtog programa koji je informativan. Telekino je prostorija u kojem se priređuju prijevodi stranih vijesti i filmova, a zanimljiv je bio i studio u kojem se snimaju kvizovi kao što su „Potjera“ i „Bingo“, znanstvene emisije „Peti dan“ i „Treća povijest“ te dječja emisija „Ju-hu-hu“.

U zgradi se čuva preko četrdeset tisuća odjevnih predmeta koje krojači i šivači sami izrade. Ništa od toga se ne baca, samo se prerađuje, dodaju se ukrasi i detalji te se dobije novi odjevni predmet. Tu su i rekviziterske radionice te maketarne i ličione. U prolazu hodnicima HRT-a susreli smo voditeljicu Dnevnika Mirjanu Posavec, koja se bila spremala za snimanje.

Najveći su dojam na nas ostavile “gluha” i “zelena” soba te najveći studio u jugoistočnoj Europi tzv. Studio 10 u kojoj se snimaju sve poznate emisije kao što su “The Voice”, “Ples sa zvijezdama”, “Maestro” i u kojem visi preko četiri stotine reflektora i ima oko tisuću kvadrata. Također smo saznali kako izgleda jedan radni dan novinara i TV voditelja, te koliko je vremena potrebno za pripremu jedne emisije Dnevnika. Na sva nam je ta pitanja odgovorila voditeljica Diana Roko.

Nakon obilaska HRT-a posjetili smo Interliber - najveći sajam knjiga u Hrvatskoj, koji se održavao na Zagrebačkom velesajmu. Tamo su predstavljale i prodavale svoje knjige mnoge poznate i manje poznate izdavačke kuće kao što je Školska knjiga, Profil, Naša djeca, Mozaik, Znanje i druge. Dok su učiteljice bile u nabavi stručnih knjiga i lektira potrebnih za školu, mi – učenici - krenuli smo u potragu za nama zanimljivim naslovima koji će obradovati nas i naše ukućane. U ponudi su zaista bile razne knjige, časopisi i školske potrepštine.