U društvu Sherlocka Holmesa, Nikole Tesle i iluzija

Dana 8. prosinca 2016. godine, učenici sedmih i osmih razreda naše škole uputili su se na jednodnevnu ekskurziju u grad Zagreb u pratnji svojih razrednika Jelene Keretić, Snježane Plantak, Marije Ružić i Igora Pučeka te učiteljica hrvatskog jezika Maje Priher i Magdalene Njegovec.

Ujutro, prije 9 sati, učenici su nestrpljivo čekali na stanicama, ne bi li se što prije ukrcali u topli autobus i krenuli prema odredištu.

Na odredištu su prvo posjetili Zagrebačko kazalište mladih gdje se po prvi puta na pozornici kazališta prikazivala predstava prema knjizi Arthura Conana Doylea, Sherlock Holmes. Kriminalistička priča o besprijekornom detektivu devetnaestog stoljeća na sve je ostavila dobar dojam.

Ugodno  raspoloženi, te dobro zabundani, učenici 8. razreda izašli su na prekrasno uređene ulice našeg glavnog grada. Zagreb u adventsko vrijeme nudi pregršt događaja i manifestacija, od fritula i kuhanog vina do klizanja i još mnogo toga. Nakon kratkog opuštanja, krenuli su na dio izleta u kojem su svi uživali, a pogotovo ljubitelji tehnike, u Tehnički muzej. Pobliže su upoznali Nikolu Teslu, njegov život i zanimanje, čime se bavio te što je tajna njegovih izuma. Nekoliko eksperimenata bilo je dovoljno da impresionira sve prisutne učenike. Sljedilo je razgledavanje podzemnog dijela muzeja, što je zapravo bio prikaz rudnika ugljena. Uz zabavu i ponešto mozganja učenici su se obogatili znanjem o prošlosti i životu rudara, znanstvenika, automobila, aviona i svega što u Tehničkom muzeju postoji.

Učenici sedmih razreda poslije kazališne predstave posjetili su Muzej iluzija. Zabavili su se istražujući i proučavajući preko sedamdeset eksponata. Kroz zabavne i atraktivne varke  naučili su nešto novo o vidu,  percepciji i znanosti. Najzabavnije im je bilo u Kosoj  i Antigravitacijskoj sobi, a neki su odlučili "staviti svoju glavu na pladanj" te nasmijati prijatelje i učiteljice.

Moždane vijuge naprezali su u pametnoj igraonici pokušavajući složiti razne slagalice, otkriti trikove ili riješiti matematičke igre. Za one koji se vole promatrati u ogledalu, pun je pogodak bila Soba ogledala u kojoj se stvara iluzija beskonačnosti. Bio je to zanimljiv i poticajan završetak terenske nastave, s koje su se učenici i učitelji kroz gustu bijelu maglu uputili prema Varaždinu. Prepuni dojmova, prikupljenih doživljaja i iskustava stigli su kućama oko 18 sati.