Maturalac u Biogradu na Moru

U jutarnjim satima vrućeg četvrtka odmah nakon završetka nastave, točnije 15. lipnja, dvadeset i pet učenika sedmih razreda sa svojim razrednicama Jelenom Keretić i Snježanom Plantak, pratiteljicom Tajanom Cikojević i turističkom pratiteljicom Kristinom Šeparović krenuli su na jedno nezaboravno putovanje, svoj maturalac.

Iako su svi željno iščekivali kada ćemo stići u Biograd na Moru koji je bio naše konačno odredište, prvoga dana imali smo nekoliko usputnih, ali ne i nebitnih, stajališta. Prvo smo stali u Kuterevu kako bismo razgledali utočište za medvjede u kojem isključivo volonteri brinu za mlade medvjede koji zbog nekog razloga ne mogu slobodno boraviti u prirodi. Zatim smo u Smiljanu razgledali Memorijali centar Nikola Tesla. Pogledali smo multimedijalni postav u Teslinoj kući, neke njegove izume te dokumentarni film o ovome geniju.

Nakon Smiljana krenuli smo u Biograd na Moru i odmah nakon dolaska i kratkog raspakiravanja u hotelu Boleru odmah krenuli na plažu isprobati toplinu mora. Svi su pokazali hrabrost odmah uskočivši u vodu i zabava je mogla početi.

Navečer smo izašli u grad te se zabavili u lunaparku gdje smo provodili većinu naših večeri.

Svih pet dana našeg maturalnog putovanja nam je bilo ispunjeno morem, suncem, zabavom, dobrom hranom, večernjim izlascima, druženjem, ali i upoznavanjem okolnih znamenitosti.

Drugoga dana nakon plaže i ručka posjetili smo Nin te razgledali solanu i Muzej soli. Posjetili smo i Zadar gdje smo vidjeli Morske orgulje - jedinstveno arhitektonsko čudo izgrađeno u podmorskom dijelu gradske rive, crkvu sv. Donata i katedralu sv. Stošije, Kalelargu i Trg pet bunara. Uz pratnju vodiča saznali smo mnogo o ovom gradu iznimne 3000-ljetne povijesti i izuzetno vrijednog kulturnog naslijeđa.

Jutro trećega dana proveli smo uživajući na hotelskom bazenu gdje su učenici i neke učiteljice pokazali svoje vještine plivanja, ronjenja i skakanja u vodu. Nakon ručka ponovno smo se uputili na plažu nedaleko hotela te uživali u suncu, plivanju i vožnji na pedalinama.

Četvrti dan smo posjetili Sokolarski centar izgrađen nedaleko Šibenika u mjestu Dubrava gdje nas je osnivač centra Emilio Menđušić naučio neke bitne činjenice o sovi ušari – najvećoj sovi u Europi, te sokolima, ali i životinjama općenito. Oni koji su željeli mogli su probati kako je to držati u ruci ili hraniti sokola. U centru se već dugi niz godina uzgajaju različite vrste ptica grabljivica, za koje u prirodi zbog nesmiljenog tijeka civilizacije ima sve manje mjesta. Posebno mjesto zauzima i stacionar za ranjene, bolesne ili izgladnjele ptice kojima je potrebna pomoć kako bi opstale u prirodi.

Istog dana razgledali smo najstariji samorodni hrvatski grad Šibenik. Uz stručno vodstvo vidjeli smo gradsku vijećnicu, katedralu sv. Jakova i biskupsku palaču. U ovo vrijeme u gradu se održava 57. Međunarodni dječji festival te je centar grada ukrašen mnogobrojnim dječjim crtežima.

Petog i posljednjeg dana našeg putovanja nakon doručka, kupanja i druženja na plaži te ručka, pozdravili smo se s ugodnim osobljem našeg hotela i uputili se, a na kraju i sretno stigli našim domovima.