Iljanjski Blaž na svatima vu Virju

Tema 26. Kajkavskog etnografskog kviza u OŠ Franje Viktora Šignjara u Virju koji je održan 7. studenog 2017. godine bili su Svadbeni običaji.

Dočekala se nas nasmijane djevojke koje su svakog gosta, kako se i priliči svadbi, okitile grančicom ružmarina, cimerom.  Natpis Dobro došli, dragi gosti, dvorana okićena ukrasima od papira, bogato ukrašen svadbeni stol i glazba školskog tamburaškog orkestra vratile su nas 50 godina unatrag. Pet ekipa sastavljenih od po dvoje učenika iz četiri susjedne te škole organizatora ušlo je u dvoranu uz svečanu pratnju svadbenog marša. Djevojke i mladići u svečanim narodnim nošnjama svojega mjesta zauzeli su svoje mjesto za svadbenim stolom i, nakon što je na stol stigla mirisna svadbena juha, kviz je mogao početi. Odlično uigrani dvojac, učiteljica Silvana Bebek i knjižničarka Đurđica Krčmar Zalar, vodile su učenike kroz tri kola kviza u kojima su učenici odgovarali na pitanja o književnicima kajkavskog izričaja te jezičnim osobitostima kajkavskoga narječja vezanima uz svadbene običaje. Osim teorijskog znanja, učenici su pokazali svoje umijeće i u krasnoslovu, plesu, igrama te prezentaciji svojih istraživačkih radova, a njihovo znanje i umijeća vrednovalo je tročlano prosudbeno povjerenstvo čija je članica bila i naša ravnateljica Anđelka Rihtarić.

Kviz su dodatno začinili i gosti: HPD Fedro Rusan i vrtićanci iz mjesnih vrtića koji su predstavili svadbene običaje te Scenska skupina naše škole. Naše šestašice, Franja Sokol, Izidora Osonjački, Klara Požgaj , Klara Težak, Lucija Koprek , Lorena Vugrin, Laura Posavec-Lončarić  te Sara Pintarić, svojom su scenskom igrom Kak je Blaž iskal ljubav nasmijale publiku i učinile ponosnom svoju voditeljicu, učiteljicu Maju Priher.

Nakon proglašenja pobjedničkog dvojca, Dore i Martina iz Osnovne škole Viktora Franje Šignjara te pozdravnih toplih riječi ravnateljice Marice Cik Adaković, uslijedilo je zajedničko fotografiranje svih sudionika ovog vrijednog i poticajnog etnografskog kviza čijoj se 27 godini održavanja već sada radujemo!