Učitelji u Domovinskom ratu

U četvrtak, 16. studenoga 2017. godine s početkom u deset sati održan je Sat povijesti iz Vukovara. Na Satu su sudjelovali učenici osmih razreda sa svojim učiteljima i učiteljicama iz čak dvadeset i dvije škole diljem naše domovine.

Ovogodišnja je tema bila „Učitelji u Domovinskom ratu – Učitelj uči primjerom“, a cilj je projekta bio odati počast učiteljima na prvoj liniji obrane i poučiti djecu o tim junačkim pothvatima koji su im omogućili sretno i mirno djetinjstvo. Domaćin, kao i svake godine, bila je Osnovna škola Dragutina Tadijanovića iz Vukovara.

U našem javljanju iz Svetoga Ilije uvodnu riječ imala je ravnateljica škole Anđelka Rihtarić. Ona je, nakon što je pozdrav uputila javnosti, istaknula da je taj sat povezana čitava Hrvatska preko naših najmlađih i kako se rado sjećamo učiteljice Zemljopisa Dubravke Nakić koja je iz Osnovne škole Dragutina Tadijanovića iz Vukovara za vrijeme Domovinskog rata preselila u Varaždinsku županiju te je radila u školi u Svetom Iliji. Na sve je učitelje ostavila dobar dojam jer je uvijek zračila svjetlošću i dobrotom koliko god joj je bilo teško.

Voditeljica videokonferencije iz naše škole bila je  učiteljica Povijesti Martina Sedlar koja je za Sat povijesti iz Vukovara pripremila dirljivu radio-emisiju i učiteljica Informatike Petra Bošnjak kao tehnička podrška. Radio-emisiju vodile su učenice sedmog razreda Klara Stankus i Nikolina Minđek, a o učiteljima i učenicima u Domovinskom ratu govorili su učitelji Marija Milutina, Ljubica Barulek, Jasenka Minđek i Darko Meštrić.

Ovim projektom sjećamo se na žrtvu Vukovara iz 1991., upoznajemo naše učenike s nedavnom prošlošću, potičemo ih da žive mirno i cijene slobodu za koju su se borila mnoga hrabra srca.