Mali zeleni čitaju

U ponedjeljak, 23. travnja 2018. učenici i djelatnici naše škole obilježili su Noć knjige sudjelujući u programu Mali zeleni čitaju. U sklopu programa nastupile su glumačke družine iz OŠ Ivana Kukuljevića Sakcinskog, Ivanec te OŠ Izidora Poljaka Višnjica, PŠ Cvetlin, a proglašeni su i pobjednici literarnog natječaja „Smisli priču o knjizi kao ZF biću“ te foto-natječaja na temu „Zeleno“.

Program obilježavanja započeo je čitanjem ulomaka ZF priča koje su članice Povjerenstva, učiteljice Jasenka Minđek, Maja Priher i Gordana Šimunec, izabrale kao najbolje priče pristigle na natječaj „Smisli priču o knjizi kao ZF biću“. U kategoriji od 1. do 4. razreda nagradu je osvojila priča Zelijen učenika Samuela Cinkuša iz 4.b, a u kategoriji od 5. do 8. razreda priča Znatiželjna svemirka Leni, učenice Lorene Hosni Lajtman iz 6.a te priča Ima li Zemlja budućnost? učenice Klementine Bauk iz 8.b.

Čitanje ulomaka najboljih ZF priča započelo je glazbom iz znanstveno-fantastičnog filma 2001.: Odiseja u svemiru i performansom članova gostujućih dramskih družina koje su svojim scenskim nastupima sudjelovale u programu obilježavanja Noći knjige. Glumačka družina iz Ivanca izvela je dramsko scensku-igru Vuk i tri kozlića kojom je nasmijala i zabavila učenike, ali im i poslala snažnu poruku o posljedicama objavljivanje lažnih informacija o drugima na Facebook-u. Dramska družina iz Cvetlina svojim je samouvjerenim scenskim nastupom Tuj buome estali podučila učenike da je u današnjem svijetu znanosti, tehnologije i otuđenosti, najvažnije ostati svoj i na svome. Budući da su se spomenute družine svojim nastupima istaknule na ovogodišnjoj Županijskoj smotri LiDraNo, pozvali smo u našu školu da i svi naši učenici mogu vidjeti odlično scensko stvaralaštvo svojih vršnjaka. Koliko su naši učenici uživali u scenskim nastupima, govori činjenica da su još danima po školskih hodnicima pjevušili fraze iz predstava koje su ih oduševile, nasmijale i trajno im se urezale u pamćenje. Gostovanje glumačkih družina u pratnji njihovih učiteljica Nataše Roginek, Silvije Čavlek i Sanje Latin, knjižničarke Draženke Stančić i ravnateljice OŠ Višnjica Martine Vusić, odličan je primjer suradnje među školama, sklapanja novih prijateljstava i diseminacije odgojno-obrazovnih znanja i informacija.

Nakon odličnih, atraktivnih, humorističnih i edukativnih scenskih nastupa dramskih družina, uslijedilo je proglašenje pobjednika foto-natječaja na temu „Zeleno“. Prvu nagradu osvojila je učenica Klara Požgaj iz 6.a čija je fotografija daždevnjaka osvojila najviše glasova učenika i djelatnika škole.

Program obilježavanja Noći knjige osmislila je knjižničarka Tatjana Slunjski u suradnji s ravnateljicom Anđelkom Rihtarić i drugim djelatnicima Škole.

Noć knjige je manifestacija koja već sedmu godinu zaredom tematizira knjigu i popularizira čitanje. Održava se 23. travnja povodom Međunarodnog dana knjige i autorskih prava i Dana hrvatske knjige, a ovogodišnja tema joj je Budućnost knjige. U ovogodišnjem obilježavanju Noći knjige sudjelovale su brojne škole, knjižnice, knjižare, nakladnici, kulturni centri, bolnice, muzeji, udruge pisaca i ljubitelja knjige koji su svojim programima nastojali promišljati o povezanosti knjige i čitanja sa znanošću i razvojem suvremene tehnologije.

Ukupno: 241978