„Neka žive krave naše!“

Posljednjega dana nastave, 10. lipnja 2016. godine, u 8,00 sati u školskoj sportskoj dvorani OŠ „Vladimir Nazor“ Sveti Ilija učenici 2. a i 2. b razreda prezentirali su ravnateljici, ostalim učiteljicama i učenicima nižih razreda svoj projekt „Od livade do mlijeka“ kojega su zajednički ostvarili sa svojim učiteljima Darkom Meštrićem, Jasenkom Minđek i učiteljicom pripravnicom Editom Kitner.

Na kreativno uređenoj sceni i uz zanimljivu PowerPoint prezentaciju (priloženu na kraju teksta) svaki je učenik suvereno izložio svoj dio projekta. Saznali su da je put od livade od mlijeka vrlo složen, naporan i odgovoran posao. U svrhu projekta proveli su i jednu anketu među učenicima nižih razreda o tome koliko često piju mlijeko. Rezultati su pokazali da čak 125 učenika voli piti mlijeko dok ih samo 6 ne voli. Zanimljivi su bili i podatci o broju krava u pojedinim selima pa je tako najviše krava u Svetom Iliji dok ih u Tomaševcu i u Križancu uopće nema. Učenici su posjetili i farmu obitelji Zeljak iz Beletinca gdje su neki po prvi puta vidjeli krave, a ujedno saznali i kako se na suvremeni način vrši mužnja. Domaćice Barbara Zeljak i Petra Bošnjak ponudile su ih svježim, neobrađenim mlijekom i pecivom. No kako bi saznali kako nastaje čokoladno mlijeko, puding, jogurt, sir i ostali mliječni proizvodi, učenici su sa svojim učiteljima posjetili i tvornicu „Vindija“ u Varaždinu. Zajedničkom fotografijom su prikazali kako se u tvornicu ne smije ući bez zaštitne odjeće i kape na glavi. Na kraju su svi učenici zajedno izrecitirali pjesmu „Zdravica za kravicu“ te čašom mlijeka nazdravili kravama. Publika ih je gromoglasnim pljeskom podržala i nagradila za odličnu prezentaciju!